| magherusan a întrebat:

Salutare!

Daca fac scoala de subofiter (9 luni), dupa ce termin pot sa ma inscriu la Academia de Politie la urmatoarea sesiune? Sau trebuie sa am ceva timp lucrat ca subofiter inainte sa aplic la Academia de Politie la Frecventa Redusa? La jandarmerie ma refer. Nu am gasit conditiile pe site-ul Academiei si sper sa ma lamuriti, daca stie cineva.

Va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, conform Anexei nr.2 din Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"(3) Maiştrii militari/subofiţerii care se înscriu la concursul de admitere pe locurile aprobate la programul de studii universitare de licenţă "Ordine şi siguranţă publică" din Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza", forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, potrivit locurilor aprobate pentru MAI şi repartizate unităţilor militare beneficiare, trebuie să îndeplinească baremele şi criteriile de aptitudine medicală, fizică şi psihologică prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. d), precum şi următoarele criterii specifice de recrutare:
a)la data înscrierii au o vechime de minimum 1 an în cadrul structurilor MAI, în calitate de maistru militar, subofiţer sau agent de poliţie;
b) au obţinut calificativul de cel puţin "foarte bun", la ultima apreciere de serviciu anuală;
c)nu sunt puşi la dispoziţie ori nu sunt suspendaţi din funcţie în condiţiile art. 16 alin. (2) şi art. 20 lit. a) şi b) din anexa nr. 7 la ordin;
d) nu sunt sub efectul unei sancţiuni disciplinare;
e) au vârsta de până la 40 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere.
(4)Dacă până la momentul înmatriculării intervine una dintre situaţiile prevăzute la alin. (3) lit. c) şi d), înmatricularea nu se realizează."

| Sara1248 a răspuns:

Ai doua variante. Daca faci scoala de subofiteri, trebuie sa stai un timp in sistem si sa obtii niste calificative, apoi poti da la Academie la frecventa redusa, sau poti sa dai pe locuri cu frecventa normala, iar pentru asta trebuie sa platesti anul facut la subofiteri.

| Username55 a răspuns (pentru Sara1248):

Daca alegi sa mergi la FR ( frecventa redusa ), trebuie sa platesti anii de studiu?

| Sara1248 a răspuns (pentru Username55):

Ca sa fiu sincera, nu sunt sigura, dar mi se pare ca nu.