| Uka925 a întrebat:

Salutare! De curând mă gândeam că doresc să mă îndrept spre meseria de educator/învățător, dar nu prea știu ce presupun studiile superioare in domeniu. Bănuiesc ca scolarizarea se plătește - nu foarte ieftin, si as vrea sa iau o pauza după liceu in favoarea stării financiare. Pot face aceasta facultate la orice vârstă?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultate, masterat si doctorat, asta inseamna "studii superioare"!

Facultatea o poti face la orice varsta, cu conditia sa ai liceul terminat, BAC-ul luat si sa sustii examenul de admitere la fcultatea respectiva, cu nota de trecere.

| sierra1 a răspuns:

"Bănuiesc ca scolarizarea se plătește"

sau poate nu... trage tare și intri la "buget"

| dullcat a răspuns:

Buna. Poti intra cu o medie buna/foarte buna pe locuri la buget si atunci nu platesti nimic.Insa daca amani, am impresia pentru unele facultati exista o limita de varsta pentru a te incadra la buget, deci poti iesi in pierdere. E posibil sa ma insel.

| Wr3nch a răspuns:

Banuiesti gresit, ca is locuri la buget.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Buna! Da, este posibil sa urmezi o facultate in domeniul educatiei la orice varsta. Majoritatea universitatilor care ofera programe de studii in acest domeniu solicita candidatilor sa aiba studii liceale finalizate si sa ia parte la examene de admitere. Costurile studiilor superioare pot varia in functie de universitatea aleasa si de programul de studiu. Unele universitati ofera si burse sau ajutoare financiare pentru studenti, deci ar fi bine sa te interesezi la universitatile care iti plac pentru a vedea ce optiuni ai. In plus, poti aplica si pentru ajutor de la stat pentru a-ti finanta studiile.