| Just4fun82 a întrebat:

Salutare!
Din curiozitate, cât câștiga un subofițer din cadrul forțelor terestre, aeriene și navale?
Am auzit ca salariile lor difera foarte mult.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu o sa gasesti pe internet sumele corecte.
Salariul unui militar se compune din:
1. Solda de grad care este fixa pentru toti cei care au acelasi grad.
2. Solda de functie este in conformitate cu prevederile statului de organizare care prevede pentru fiecare functie gradul de functie: de la sergent pana la plutonier adjutant-sef.
Din aceste sume se calculeaza sporurile permanente:
1. Spor de dispozitiv - 25%
2. Spor de confindentialitate - 5%
3. Spor de izolare - pentru unitatile care isi desfasoara activitatea in zone izolate - 20%

Tot din acestea se calculeaza vechimea de 5% pentru fiecare 5 ani in care subofiterul are calificativul de cel putin corespunzator.

Mai sunt si alte venituri, dar de care beneficiaza doar anumite cadre.
- salariu de merit
- salariu de excelenta
- sporuri de antena
- spor de asanare poligoane
- spor de pericol la manuirea explozibilului
etc.
Legea salarizarii prevede doar soldele de grad si de functie pentru anul 2022, dar cele actuale au fost stopate la nivelul anului 2019.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Difera dar noi nu avem de unde sa stim ce salar au.
"Locotenent gradație 4 – 3.445 lei
Sublocotenent – 2.958 lei
Plutonier gradație 4 – 3.107 lei (se adaugă sporuri)
Sergent major –2.933 lei (se adaugă sporuri)
Sergent gradația 4 – 2.618 lei " se adauga norma de hrana, bonusuri de vacanta si de performanta.

"un pilot cu cel mai mic grad primeşte în jur de 7.000 de lei, în timp ce un maistru sau un subofiţer 3.000 de lei."

"Primul salariu pentru un subofiţer când se angajează în Marina Militară este 2.400 de lei, iar la această sumă se adauga sporurile, banii de diurna, diferite indemnizaţii şi normele de hrană, adică încă 2.000 de lei."

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce bonusuri de vacanta? De unde le-ai scos? La ce gradatii te referi? Daca te referi la cele de vechime, este gresit. Un locotenent sau un sergent nu poate avea gradatia 4, deoarece acestea se acorda din 5 in 5 ani, iar daca la 20 de ani vechime este tot locotenent sau sergent este trecut in rezerva la limita de vechime in grad.
Toate sumele trecute sunt aiuristice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scrie tu atunci alea corecte daca esti asa destept

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa gasesti pe internet sumele corecte.
Salariul unui militar se compune din:
1. Solda de grad care este fixa pentru toti cei care au acelasi grad.
2. Solda de functie este in conformitate cu prevederile statului de organizare care prevede pentru fiecare functie gradul de functie: de la sergent pana la plutonier adjutant-sef.
Din aceste sume se calculeaza sporurile permanente:
1. Spor de dispozitiv - 25%
2. Spor de confindentialitate - 5%
3. Spor de izolare - pentru unitatile care isi desfasoara activitatea in zone izolate - 20%

Tot din acestea se calculeaza vechimea de 5% pentru fiecare 5 ani in care subofiterul are calificativul de cel putin corespunzator.

Mai sunt si alte venituri, dar de care beneficiaza doar anumite cadre.
- salariu de merit
- salariu de excelenta
- sporuri de antena
- spor de asanare poligoane
- spor de pericol la manuirea explozibilului
etc.
Legea salarizarii prevede doar soldele de grad si de functie pentru anul 2022, dar cele actuale au fost stopate la nivelul anului 2019.