| Ionut_Bogdan_1999_OFMU a întrebat:

Salutare grup, in anul 2019 am inceput facultatea de litere pe profilul Limbi moderne aplicate engleza-germana, nu prea ma aveam cu germana pentru ca pana la acel moment nu mai facusem dar fiind o limba care se cauta am zis sa incerc sa o inteleg, mai tarziu insa interesul meu a scazut iar in al doilea an, mai precis in noiembrie 2020, am renuntat la facultate pentru ca mi se parea ca nu isi are rostul oricum, dupa aceea m-am angajat intr-o fabrica ca operator productie unde sunt in prezent, problema e ca nu vreau sa ma plafonez in acest loc, eu stiu ca am potential mai ales ca am terminat liceul in Portugalia si vorbesc portugheza, spaniola, engleza si putina germana, intrebarea mea este cum as putea exploata aceste cunostinte fara sa ma intorc la facultate? Sau mai bine spus ce pot face cu ele?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca nu ai nici o calificarea de care sa poti profita ca sa ajungi ceva cu limbile straine, chiar daca cunosti cateva.
Ai nevoie de facultate de limbi straine sau acreditari internationale... orice diploma sau certificare putand sa-ti deschisa o sansa la o alta profesie, dara fara nimic... nu ai sanse la nimic.