| Ioan489 a întrebat:

In curand voi lua parte la un interviu de angajare pentru un post de operator pc. Este primul meu job. Cum ar trebui sa ma imbrac pentru interviu? Adidasi ( decenti ), blugi, camasa? Sau merge si un tricou decent culoare deschisa? Geaca daca e dimineata si frig?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In legatura cu vestimentatia: principal este sa fii imbracat curat, decent.
In legatura cu proba de lucru: trebuie sa fii foarte atent la greseli de tastare, gramaticale, exprimare, sa te incadrezi si in timpul alocat.

| antimulte a răspuns:

Nu te imbraca sau incalta strident sau incomod. Daca se uita la vestimentatie, cam la asta se vor uita. Nu trebuie sa te duci la costum ca te angajezi operator nu CEO. Eu as merge pe o camasa casual, blugi si adidasi. Cu geaca de rigoare peste camasa.

| Violleta2022 a răspuns:

La interviu nu te imbraci in blugi, adidasi si tricouri!
la interviu te duci imbracat la costum, cu camasa, pantaloni calcati la dunga si pantofi de piele in picioare, cravata este optionala.
Chiar daca jobul nu cere sa mergi imbracat la costum, la interviu mergi INTOTDEAUNA, imbracat la costum, cu parul proaspat spalat si pieptanat, fara geluri, moate si par sculat in cap, prezentandu-te cat poti de bine, ca respect pentru directorii care te intervieveaza.
De prima imagine, depinde luarea jobului!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merge o camasa... normal ca te duci cu geaca, ce intrebare e asta?

| GabiDumitrescu a răspuns:

E iarna. Camasa nu e obligatorie. De fapt nimic nu e obligatoriu. Nu vei lucra cu publicul - banuiesc - decat poti sa mergi si in pijamale, interviul e mai mult ca sa vada ca realitatea e cam ca in CV si nu esti complet debil si mai ales ca accepti salariul oferit. P.S. Cere mult! Ca sa ai de unde scadea. Si mai ales daca o sa ai o perioada de proba, rupe maimuta in zilele alea dar ai grija sa nu fii sclav! Nu te inchina la viitorii sefi, nu sta in pauza de masa sa muncesti, nu sta peste program. Si mai ales fii FOARTE rezervat in discutiile cu colegii. P.S. Eu daca mi-as angaja un om - si chiar mi-as angaja un om ca editor/operator PC, doar ca nu prea imi permit momentan - si ar veni ala in costum la interviu, m-as cocosa de ris. La fel cum m-as cocosa de ris si daca l-as vedea pensat, cu pantalonasii cu turul la genunchi si gleznutele goale. Pe de alta parte, daca omu' presteaza ce ma intereseaza si e eficient, poate sa aiba tricou cu Gutza, adidasi verzi, belciug in nas si lant de 500 de grame de haur la git.

| siriusblack98 a răspuns:

Ii cam doare pe aia fix undeva de cum te imbraci tu.Pe angajatorul din ziua de azi il intereseaza sa nu comentezi si sa inveti repede sau sa ai experienta, atat.Te imbraci casual si gata.

| Zaygon a răspuns:

Ioneasca ma face sa rad de fiecare data cand debiteaza cate o prostie.
Eu sunt printre cei care s-au dus la interviu in blugi, adidasi si tricou si ghici ce? L-am luat din prima ca i-au interesat ce am in cap si de ce sunt in stare.
Asta cu imbracatul la costum doar asa de dragul de a te imbraca e o aiureala. Inteleg ca te mai imbraci la camasa daca pentru ceva functie mai mare(team lead or stuff like this) dar pentru cineva la inceput de cariera nu merita.
Cum zice si Bula, imbracat curat si decent e suficient.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Personal as merge intr-o camasa (nu neaparat alba dar sa fie simpla) si blugi. Oricum nu cred ca conteaza asa mult asta dar nici sa mergi cu blugi rupti sau cu un tricou cu mesaje/poze obscene. Ce am invatat eu intr-o tabara de dezvoltare personala, imagineazati ca angajatorul are mereu scris pe frunte "Eu ce castig?". Incearca ca prin orice raspunzi sa demonstrezi ca o sa fii un angajat bun care sa ii duca firma in sus (automat si profitul). Bafta!
P.S. Lasa emotiile acasa big grin.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Poti sa te imbraci casual-office.
Blugi, camasa sau tricou polo, adidasi inchisi la culoare sau pantofi, geaca.Acesorii-cel mult un ceas.

| JamesWatson a răspuns:

Eu cred ca cel mai indicat ar fi un costum, fara vestă.
Sau dacă nu niste pantaloni de costul si o cămașă. Dacă ai cumva si o pereche de pantofi eleganți eu cred ca ar merge foarte bine.

Răspuns utilizator avertizat