| anonim_4396 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos in legatura cu meseria de pedagog de recuperare intr-o gradinita. Ce face un astfel de angajat? Unde isi desfasoara activitatea? Are un birou/cabinet propriu?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Este o gradinita pentru copii cu nevoi speciale? ca pedagogii astia de recuperare sunt de obicei in centre pentru persoane cu nevoi speciale - copii (autism sau alte afectiuni psihice) sau batrani. Ar trebui sa aiba si un birou propriu, unde tine dosarele persoanelor de care se ocupa, unde le noteaza procedurile aplicate, evolutia etc si unde poate face si unele proceduri. De obicei lucreaza mult direct cu persoanele de care se ocupa acolo unde sunt ele, nu in cabinetul sau, dar depinde si cum este organizata locatia respectiva, poate mergi acolo numai 2 ore pe zi sa lucrezi cu copiii si apoi mergi la sediul tau de baza unde tii dosarele etc sau esti acolo permanent si atunci ai biroul, asa cum spuneam. gasesti aici o descriere destul de detaliata a ce face acest pedagog de recuperare, daca nu stii.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru mixxjim):

Nu este vorba de o gradinita spiciala si tocmai din acest motiv sunt si nedumerita...
Programul este intr-adevar part time si am inteles ca nu voi avea mare lucru de facut si ma interesea sa stiu ca daca tot o sa stau mai mult degeaba, macar sa stau intr-un birou/cabinet al meu, nu intre jucariile copiilor.

Multumesc frumos pentru raspuns! M-a mai lamurit cat de cat!

| Darla2007 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Ce ciudat... din moment ce exista postul de pedagog de RECUPERARE, ar trebui sa fie vorba de copii cu probleme, care trebuie sa recupereze in anumite arii de dezvoltare deficitare. Si eu stiam ca un pedagog de recuperare isi desfasoara activitatea in cea mai mare parte de timp alaturi de copii, si nu intr-un birou.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Probabil ca mergi sa faci diverse activitati cu copiii sau sa le faci evaluari ceva ori la nivel individual, ori in timp ce ei isi desfasoara activitatile zilnice, sa-i poti observa cum se manifesta. daca nu ai prea mare lucru de facut e posibil sa fie nevoie sa-i observi cum se manifesta in timp ce se joaca etc, cum se comporta cu ceilalti, sa vezi daca sunt probleme de comportament sau de natura psihica. asta inseamna ca o sa stai intre ei happy aplica la job si vezi despre ce este vorba, daca nu-ti place nu te duci. succes!

| AndraNicoleta a răspuns (pentru mixxjim):

Multumesc foarte mult!