| Laur2821 a întrebat:

Salutare, maine am examenul de ospatar si eu sunt la o scoala profesionala. Anul acesta o termin, intrebarea mea este: daca eu pic acel examen mai pot sa ma inscriu la liceu la zi? Multumesc anticipathappy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu obtii certificatul de calificare nu vei fi ospatar calificat dar asta nu te impiedica sa te inscrii la liceu in clasa a XI-a.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti! --- va trebui sa promovezi examenul de certificare a calificarii profesionale. Este conditia prevazuta la Art.19, aliniatul(2) din actul normativ OMENCS nr. 5033/2016 respectiv :
"Art.19
(2)Absolvenţii învăţământului profesional care promovează examenul de certificare a calificării profesionale pot continua studiile în clasa a XI-a a învăţământului liceal, în condiţiile legii şi ale reglementărilor specifice stabilite de MEN"

p.s. Certificatul ce calificare obtinut este un act de studiu care, oricand vei avea nevoie, il poti scoate de la "naftalina"---joburi de ospatar se gasesc!