| valentin16hz a întrebat:

Salutare oameni buni, am ajuns in Spania pe data de 10.03. 2021 la o firma de cules zmeura in provincia Huelva, am fost 50 persoane pe autocar, ne-au luat buletinele in prima zi cand am ajuns, ni le-au inapoiat dupa cateva ore, noi semnand un contract in Romania pana sa ajungem aici, aici ni s-au dat anumite hartii pentru protectia muncii pe care sa ne scriem numele si sa ne semnam.
Sefa de aici ne-a comunicat ca in urmatoarele 3 zile vor lucra doar cei care detin NIE, iar a doua zi o sa lucram si noi, cei care nu detinem NIE.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra, cei cu mai multa experienta este in felul urmator:
Noua cand ne iese NIE ca sa putem avea dreptul la munca oriunde pe teritoriul Spaniei?
Acest document NIE pe care trebuie sa-l luam ni-l ofera patronul pana incepem munca ca sa putem lucra legal sau iese mai tarziu si noi lucram "la negru" pana atunci?
Am inteles ca unor persoane li s-au dat NIE chiar si dupa un an si jumatate de munca si nu stiu ce sa mai cred.
Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa va ajute!

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Poți să contactezi ambasada României din Spania pentru absolut orice informație despre documente și legi ale Spaniei. Ăsta e rolul ambasadei.
https://madrid.mae.ro/contact
Nu te costă nimic să suni în zilele și orele menționate pe site. Le spui exact situația în care te afli, pentru ca nu cumva patronii să facă o ilegalitate față de tine.
Aici este mai greu să primești un răspuns concret.