| Angelooooo a întrebat:

Salutare! Ofițer la armată sau poliție? Unde considerați ca este mai bine? Daca ati pune niste argumente pro si contra as aprecia!

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La Politie, deoarece nu vei fi trimis pe front.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu prefer politia.
Armata mi se pare prea serioasa, sobra. Situatiile reale din armata sunt rare si inspaimantatoare.
Politia in schimb se intampla printre oameni, se poarta glumele, ai treaba cu alti oameni, situatiile periculoase se desfasoara spontan si iti ofera o adrenalina urmata de o puternica satisfactie, daca nu dormi pe tine, respecti procedurile si ai rezultate bune. Ai ocazia sa ajuti oameni, ai ocazia sa pui la punct oameni.
In armata te imbraci cu 20 de straturi, te tarasti prin paduri si tragi in tinte de carton. In politie porti pantofi si camasa, mai dai cate un spray pe langa o tulburare a ordinii publice, tragi in poligon (ca aia din armata), iar in public, de 2-3 ori in toata cariera.
In armata, iesi in public doar cand e foarte nasoala treaba, si nu stii daca te mai intorci vreodata acasa.
In politie e riscul mult mai mic de a nu te intoarce acasa, iar principalul factor de risc este Loganul de serviciu fara stele de siguranta, nu inamicul laughing

| IceRope a răspuns:

În cadrul armatei. Este mult mai lejer, banii sunt mult mai mulți, iar dacă intri la Comunicații vei fi mai mult decât mulțumit.