| andi456 a întrebat:

Salutare pentru un eventual job in IT proiectele pe care le ai in portofoliu pentru angajare trebuie neaparat sa fie proiecte pe care ai luat bani? sau pot fi si proiecte pe care doar le ai facut in timpul liber?

Răspuns Câştigător
| GăbițuGabriel a răspuns:

Si eu cand am fost in liceu, am participat la proiecte ca: tineri antreprenori sau cel mai bun plan de afaceri, aceste proiecte au ost platite, dar la angajare, cum eu am lucrat in vanzari s-au uitat sa constate daca sunt bun sau nu pentru a intra in contact cu oamenii, in rest nimic. Dar in general, nu prea te intreaba, cazurile difera.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te intreaba nimeni daca ai luat sau nu bani pe ele

| RazvanBordeanu a răspuns:

Cand esti la nivel de incepator, in orice activitate, trebuie sa iti creezi experienta.
Am patit-o eu pe design: cand mergeam la orice interviu imi solicitau portofoliul. La inceput de cariera, aveam experienta unui singur proiect, la care am lucrat "in house".
Mi-a luat ceva timp sa imi fac un portofoliu, insa am mers pe:
- propuneri de grafica (proiecte la care am depus grafica chiar dar nu a fost sa fie aleasa), astfel am participat la o serie de concursuri si chiar s-a nimerit sa castig cateva;
- voluntariat si cauze umanitare: diverse materiale pentru campaniile unor ONG-uri: aici am observat ca au un impact considerabil, deoarece iti poti asocia imaginea cu principalii sponsori, branduri consacrate;
Un exercitiu foarte bun de PR si o modalitate foarte interesanta de a capata experienta.
Sper sa poti aplica aceasta strategie si in domeniul tau.
Iti doresc mult succes in activitate!