| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,spuneti-mi va rog termin liceul foarte mult imi doresc sa intru la o academie,universitate de politie,politie de frontiera, nu importa, adica in domeniul politie. Am media de 8, 50 mereu asa am invatat, am sanse sa intru undeva in domeniul politiei la buget? Daca stie cineva rog sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti unde anume.Va mmultumes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce localitate selectezi, cauti academia sau scoala de Politie respectiva si vezi cand au ei perioada de inscriere si probele obligatorii si eliminatorii.
La unele inscrierile se fac in ianuarie, la altele in aprilie.
Examenul de admitere se da ulterior, in vara, dar probele medicale si sportive se sustin mult mai devreme.
Din cate stiu eu, studentii de la buget trebuie sa aiba medii foarte mari de la 9.50 in sus.
Cu 8.50 nu poti intra la buget, dar ai sanse sa intri daca ACUM pui acum mana serios pe carte si inveti foarte bine, obtinand numai note de 9 si 10, inclusiv la BAC, ca sa ai o sansa la buget.
Succes la scoala si la examene!

| dawert a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai dreptate de loc 2 zile in urma miau raspun de la Centrul de Excelențe în Securitatea Frontierei, și acolo în general locuri la contract nici n usunt, au zis că doar la buget...

| 19flo79 a răspuns:

Dupa cum scrii, fara virgula, fara punct, fara pauze, plin de greseli... ai toate sansele laughing
Scuze de critica dar ai cam ucis limba romana.

| svenhassel13 a răspuns (pentru 19flo79):

Eh... are șanse foarte mari să intre... să fim sinceri, criteriul principal pentru a intra în armata este de a fii idiot. ✌️

| Ciprian09 a răspuns (pentru svenhassel13):

Ai dreptate, când ai terminat stagiul militar? Mulțumesc