| Lupu_Alessio_2002 a întrebat:

Salutare TPU,as fi interesat, pe viitor, sa fiu controlor de trafic aerian...Am citit conditiile pe care cineva trebuie sa le indeplineasca dar ma puteti sfatui ce facultate ar trebui sa urmez? Multumesc frumos, dau funda.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru formare in profesia de controlor de trafic aerian nu este neaparata nevoie sa detii o diploma universitara de licenta --- este suficient sa detii o diploma de bacalaureat. Pregatirea in profesie presupune o serie de cursuri de formare profesionala pe mai multe nivele si autorizarea calificarii/calificarilor inscrise in licenta acestora. Se incepe cu un curs de formare initiala pentru controlor de trafic aerian stagiar --- conditiile de recrutare si selectie le poti gasi in link-ul : http://www.romatsa.ro/ro/node/995

p.s. ca sa-ti faci o idee, descarca catalogul de curs din link-ul :http://www.romatsa.ro/ro/CTA-catalog-curs1

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie da facultate pentru asa ceva. trebuie insa sa stii matematica si engleza apoi treci de cele mai crancene teste de angajare si daca ajungi sa fii acceptat vei urma cursuri de pregatire specializate

| Kostzy a răspuns:

Intra pe site-ul celor de la romatsa. O sa afli tot ce te interesează. Nu este nevoie de vreo facultate. Poti urma air navigation-Politehnica București.Vei iesi inginer aeronautic dupa finalizarea studiilor. Cred ca ti-ar fi mai usor dupa aceea sa te angajezi controlor de trafic aerian