| AlexPop667 a întrebat:

Salutare TPU! Eu acum ma aflu in Austria si chiar azi am fost la interviu la McDonald deoarece cum nu prea ma descurc cu limba in alte părți nu au putut sa ma ia asta a fost singura varianata. Salariul este de 1300 insa orasul unde stau este mic iar chiriile sunt scumpe chiar si cu o camera tot cele mai ieftine sunt de la 700 euro plus cheltuielile mancare, căldură, internet, abonament/cartela, ajungi sa ramai cu 200-300 euro pe luna. Credeți ca se rentează, ce părere aveți?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se renteaza, dar asta trebuai sa stii inainte sa pleci in strainatate, ca nu ai sanse fara sa cunsoti limba si fara sa ai o profesie care sa fie ceruta acolo si platita bine.
Am auzit ca sunt joburi in constructii, care platesc mai bine, ca necalificat.

| Eireann a răspuns:

Renteaza daca ai planuri sa ramai acolo, am mai spus ca poti sa faci cursuri sa inveti limba si poti sa cauti intre timp alte locuri de munca care iti plac mai mult sau platesc mai bine.

| mont a răspuns:

Greu sa lucrezi intr-o tara fara sa stii limba corespunzator. Risti si sa iei tepe.

| Dragobeta a răspuns:

Mai baiete, nu stii limba, ce mai vrei?
Pentru inceput renteaza si daca ramai cu doar 10 euro. Avantajul este ca inveti limba, faci vechime acolo, capeti actele. Apoi dupa ce inveti germana poti sa ai pretentii mai mari.

Răspuns utilizator avertizat