| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Eu termin anul asta liceul si mereu ma gândesc să plec de la parinti si caut mereu anunturi pe olx cu chirii, eu locuiesc in orasul Husi, jud Vaslui si vreau să mă mut in orice oras din Romania, nu e neaparat sa fie mare, poate sa fie mediu de peste 50000 de locuitori, daca imi gasesc un loc de muncă si o chirie nu-i problemă.
Am eu niste intrebari despre chirie:
1.la toate chiriile se plătesc garanții?
2.La gaz platesti in functie de cati metri patrati are apartamentul?
3.Pot gasi chirii la aparatamente/garsoniere cat de cat decente si cat de cat ieftine? Până in 500 lei garsoniera cu o cameră(dacă stau singur) si apartament cu 2 camere pana in 1000 lei(daca stau cu un prieten sa avem fiecare camera lui din cauza daca vrem sa ne chemăm iubitele noastre daca o să avem si de asta zic)?
4.E posibil sa ne descurcam cu un salariu de peste 1500 lei fiecare? La gaz stiu ca platim jumi juma dar cu apa cum facem?
5. Daca suntem 2 o să plătim mai putin la utilitati si o sa ne ajunga bani sa mai iesim in oras, sa mai punem bani deoparte?
6. Oare cat o sa ne ajunga sa platim chiria cu tot cu utilitati?
7.Problema mea este ca nu stiu sa fac mancare, cum fac? (si daca oi fi avut un prieten sa stie sa faca mancare)

25 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine stai acasa numai căuta chirii ca sunt scumpe si nu o sa ai banii.

| nyoentox2002 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa stau la parinti? E naspa, am gasit si chirii ieftine pe olx, Am vazut si la 700-800 lei apartament cu 2 camere si daca am fi 2 ar fi 350-400 lei de fiecarelaughing)

| sierra1 a răspuns:

Dacă la intrebările astea nu ai răspuns, mai bine stai acasă

| Iote a răspuns (pentru sierra1):

Daca sta acasa, nu invata niciodata. Prost sfat!

| sierra1 a răspuns (pentru Iote):

" Iote : Prost sfat!"

hai pe bune? habar n-are cu ce să mânâncă "independența", n-are job, n-ar pregătire, n-are talent, n-are nimic in afară de idei năstrușnice și tu-l (o) fugățrești de acasă? Îi fi și tu vreun fugar fără resurse

| nyoentox2002 explică (pentru sierra1):

Pai ar trebui sa imi fac un stoc fe bani si gasesc eu un job fara experietenta, la depozit sau supermarket!
Eu am 19 ani aproape si sa mai stau cu parintii acasa cat de jenant!

| Dddonkey a răspuns (pentru nyoentox2002):

De ce e jenant la 19 ani sa stai cu parintii? De unde sunt ideile astea? prietenii?
Acum tu trebuie sa te dezvolti, invata ceva si fa ceva voluntariat sa vezi ce iti place. Cauta un job si depoziteaza primul an banii pentru o chirie daca intr-un an mai gandesti tot asa.
Comfortul trebuie tratat ca atare.

| sierra1 a răspuns (pentru nyoentox2002):

"Eu am 19 ani aproape si sa mai stau cu parintii acasa cat de jenant!"

fă o școală-două, peste ani o să-ți dai palme și să vezi atunci "jenă"

| nyoentox2002 explică (pentru Dddonkey):

Gen cum sa iti explic eu, nu ma prea inteleg cu ai mei, m-am saturat de maicamea care tot tipă la mine,ma enerveaza in fiecare zi,si la taicamiu cand imi amintesc ce mi-a facut in trecut adica m-a batut m-a pus cu capul intre picioare, m-a dezbracat gol gol si m-a dat putin in strada asa gol, alta data o mai facut asta de fata cu unchimio, si cand imi amintesc chestiile astea imi vine sa il urasc, si cand ma injura si tipă la mine, imi vine sa il injur si eu dar pe la spate aratandu-i degetul din mijloc,acu cateva zile am tipat la el ca nu am vrut sa joc sah ca ma freaca in fiecare zi cu sahul, di m-a lovit cu piciorul, parca mi-a creat niste traume,o dată am fost la biserica era sarbatoare mare la Catolici:Sfantul Anton de Padova si am plecat mai devreme acasă,apoi m-a sunat de pe telefonul fix si mi-a zis pregateste fundul si de frică am plecat de acasa in slapi si m-am dus in centru la bunicămea la bloc si i-am zis si apoi m-a dus ea inapoi acasa si o incercat sa discute cu el si după ce plecat, taicamiu m-a chemat in cameră la el si miga tinut predica, mama a zis sa nu ma bată dar făra o palmă tot nu am scăpat,cand il enervez am belit-o cu el!
Acasa nu prea am intimitate, camera mea si a parintilor e perete in perete si mai aud ce prostii mai vorbesc la telefon si despre ce prostii cant eu cu zdrente cu prostii din astea si na, aia nici nu o consider casa mea chiar daca o sa fiu mostenitor, nici nu imi place sa stau la casă, mai degrabă la bloc mi-a placut. Maicamea spune sa fac curat in camera mea si nici macar nu o consider camera mea macar, taicamiu si-a pus orga in, camera mea si ma freaca la cap, cu orga lui!
Eu am mai multe solutii, daca nu imi gasesc loc de muncă stau acasa cu parintii in continuare, dacă imi gasesc job in orasul meu si nu ma pot muta in alt oras stau la bunicămea la bloc,
E visul meu sa scap de orasul meu, nu imi ofera nimic, numai tristete:iubită nu imi pot face, prieteni nici atat, tot orasul are ceva cu mine, e mai complicat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Plătești valoarea facturii lunare, cât consumi.
3.În Cluj, nu.
4.Foarte greu.
5. Nu prea.
7. Înveți. Ce pui în oală, fierbe. Ce pui în tigaie, se prăjește.

| nyoentox2002 explică (pentru sadrian46):

Nu vreau sa fiu intr-un oras mare. orase in care m-as muta :Bacau, Oradea, Buzău, Piatra Neamt, Ploiesti, orase de genul

| sadrian46 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Acestea nu sunt orașe mici și nici chiriile nu sunt mici. Orașele mici sunt la 30000 de locuitori.

| Iote a răspuns:

1. Da, la toate chiriile se platesc garantii. In functie de proprietar, pentru 1 sau doua luni. De obicei, pentru una.
2. Gazul, il platesti in functie de consum. Dar aici sunt variante:
- doar gaz la bucatarie. Aragazul consuma putin.
- incalzire cu gaz (CT sau autogaizer). pentru incalzire se consuma mai mult.
Dar tot dupa cat arata contorul platesti.
La suprafata se plateste incalzirea daca este la incalzirea centralizata a orasului.
3. In orasele medii/ mici poti gasi chirii asa cum intrebi. Dar nu in Oradea sau Ploiesti (am vazut comentariul). Acolo sunt mai scumpe toate.
4. Toate le platiti la jumatate, nu numai gazul. Si apa este contorizata. Cred ca in toata tara.
5. Daca sunteti 2, si consumul e mai mare. Acelasi consum poate fi la incalzire, consum energie electrica (un frigider la 2). Dar sunt cheltuieli la Asociatia de proprietari care se platesc la numarul de persoane.
6. Greu de spus, depinde de marimea locuintei, de oras, de consum...
7. Daca nu inveti rapid de la mama, inveti in timp. Pentru inceput poti manca (sau comanda) de la restaurante sau alte unitati de alimentatie publica.

| nyoentox2002 explică (pentru Iote):

O luna sau doua? Eu vreau pe termen lunglaughing

| nyoentox2002 explică (pentru Iote):

In Oradea am vazut pe olx apartament cu 2 camere 700-800-1000 de lei eu zic ca merită

| Iote a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu ai inteles! Razi prosteste si imi pare rau ca muncesc sa te ajut. GARANTIA este pentru o luna sau doua. Nu de garantie ai intrebat acolo? Daca nici tu nu stii ce ai scris...

| Iote a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca mai este, merita. Dar se dau repede, nu te asteapta.

| Iote a răspuns (pentru nyoentox2002):

In Oradea, transportul in comun era 3 lei calatoria ultima data cand am trecut eu pe acolo. Evident si abonamentul este proportional la fel de mare.

| nyoentox2002 explică (pentru Iote):

Pai este unul Anton Adidas care a platit garantia la început la garsonieră, si are aproape 1 an de cand s-a mutat laughing)

| Iote a răspuns (pentru nyoentox2002):

Are dreptate sierre1 cand spune ca esti prost. Dar prost rau!
Chiria o platesti lunar. La inceputul lunii. Garantia este in plus, pe langa chirie. Nimeni nu sta platind doar garantia. Asta iti poti da seama daca ai minte si fara sa-ti dea cineva informatii.

| nyoentox2002 explică (pentru Iote):

Pai daca nu stiu asta nu inseamna ca sunt prost, inseamna ca nu mi-a explicat nimeni

| Iote a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, dar stii sa razi prosteste, ca si cum ti-ai bate joc de noi. Nu mi se pare ca spui adevarul.

| nyoentox2002 explică (pentru Iote):

Nu rad

| Freddie23 a răspuns:

Zic sa alegi intre Bacău, Iași, constanța, timișoara sau cluj. Nu te complica la mai putin pentru ca nu o sa ai oportunitati si șanse reale sa te dezvolti, ceea ce înseamnă sa iti lărgește orizonturile, sa iti schimbi modul de gândire si sa te imbunatatesti cat mai mult.
Restul cu haleu si facturile nu e mare brânză.
Mai e un lucru foarte important: fixează-ți teluri mereu si dupa ce ti le indeplinesti treci la altele. Si ultimul lucru nu te complica cu ratatii si fii serios si harnic chiar si cand crezi ca nu merită, daca nu vrei sa ingrosi randurile celor fără cuvant si plafonati.

| nyoentox2002 explică (pentru Freddie23):

Nu vreau orase mari pentru ca chiriile sunt scumpe si restul sunt la fel pana si mancarea, am vazut la Iasi ce scumpe sunt! Din orasele pe care le-ai spui Bacau ar fi cea mai bună varianta ca are cam 43 km patrati si asta e foarte bine ca nu prea imi trebuie mereu autobuz sa ma deplasez dintr-un loc in altul, e fain la Bacau ca e mai mic decat orasul meu la suprafata ma refer!
Diferentele dintre orasul Husi si orasul Bacau
Husi:Suprafată:62km patrati(mi se pare foarte mic si merg numai pe jos, cel mai departe este lidl, al doilea profi, ccc, pepco etcdar nu fac mai mult de o ora pe jos si pana in centru fac cam 10-15 minute max 20, orasul il stiu ca pe buzunarul meu)
Bacau:Suprafată:43km patrati e mai mic ca Husi deci e bine

Husi:Locuitori:aproape 30k(cam 26k, 27k nu stiu exact)
Bacau:Locuitori:peste 100k, am fete din ce imi alege

Eu mi-am facut o prietenă la Buzău(nu suntem împreună încă suntem crush de cam din ianuarie)
De asta ma gandeam sa ma mut in buzăulaughing)