| AlexPop667 a întrebat:

Salutare TPU! Eu acum ma aflu in Austria si stau la sora mea(doar ca nu mai pot sta la ea pentru foarte mult timp deoarece are un copil si ii trebuie spatiu) nu prea stiu limba germana am depus o cerere pentru a cauta niste job uri insa cei de acolo au spus ca fara sa cunoşti limba nu prea sunt variante si nu stiu ce sa fac daca sa mai incerc sa mai caut ceva aici sau sa ma intorc inapoi in Romania. Am 18 ani si ma gandeam sa ma intorc in Romania sa ma angajez sa dau de permia si intre timp sa caut sa fac niste cursuri de germana iar apoi sa vin înapoi dupa ce am facut si permis ul si ma descurc si cu germana cat este necesar pentru a gasi un loc de munca. Voi ce pareri aveti si ce sfaturi imi puteți da!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer sa fiu, nici nu stiu de ce te-ai dus acolo, ca la 18 ani nu ai experienta in nimic si cum nu stii germana, era evident ca sansele de job sunt zero.
Intoarce-te in tara si ia-ti un job, ca sa inveti ceva, sa te califici in ceva si daca ai timp, apuca-te sa studiezi germana, desii iti va lua cativa ani sa o inveti, ca-i foarte grea, in general gramatica.
Permisul auto nu-i important, ca bani nu sunt, fiind deja o cheltuiala care nu ti-ai permite-o la acest moment.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu unde ai cautat job ca se gasesc si fara sa stii germana, e de ajuns sa stii engleza. Poti lucra la fast food, la curatenie. Dar era bine daca aveai unde sa stai. In Austria si in Germania e foarte greu sa gasesti chirie, abia isi gasesc bancherii si medicii, nu mai zic de aia care nu au un job stabil...
Poti sa te intorci in Ro sa faci scoala de soferi si eventual o facultate sau un curs ceva. Daca stii sa faci ceva o sa-ti fie mai usor sa pleci in Germania, poti avea acces la job uri precum curier, frizer etc

| Eireann a răspuns:

Daca sora ta sta intr- un oras mai mare sigur sunt si acolo cursuri de limba Germana pentru straini. Intre timp poti sa cauti un loc de munca totusi - agricultura, curatenie, spalatorie de masini, etc. Cauta cu ajutorul surorii o chirie, probabil doar o camera intr-o casa pe care o impart mai multe persoane dar e bine si asa. Dupa ce inveti Germana cat de cat poti sa cauti alt job mai bun sau sa faci ceva cursuri de calificare acolo. Si permisul de conducere poti sa il obtii acolo cu un pic efort.
Asta daca preferi sa nu te intorci in Romania.

| SuNaM a răspuns:

Cauta prin agenții de plasare a forței de munca. Îți oferă și cazare și loc de munca unde trebuie doar sa știi engleza( dacă nu știi engleza o sa te bage totuși dar la job uri mai nasoale gen cules de castraveți. Totuși Austria este destul de rău pe partea de locuri de munca pentru romani. Stii ca nu prea ne au la suflet. În schimb Germania are multe oportunități. Dacă stai la granița, îți convine sa faci naveta și sa muncești pe salariu mai bun în Germania etc.

Poți cauta agenție de munca pentru Austria / Germania