| AlexPop667 a întrebat:

Salutare TPU, ce pareri aveți si ce mi-ați recomanda sa fac? Acum sunt in Austria la sora mea si urmează sa incep munca la Mc doarece cum nu prea ma descurc cu limba nu am alta varianta. Doar ce am facut 18 ani. As avea variante ori sa merg acum macar 2-3 luni la munca aici sa strâng ceva bani cat inca mai stau la sora mea si apoi sa ma întorc in România sa fac permisul si sa imi iau o masina si apoi sa ma angajez acolo ori sa continui munca aici sa lucrez cateva luni la Mc pana strang niste bani de chirie si daca ma descurc mai bine cu limba deoarece cei de la Mc au spus ca fac cursuri de lb germana pe gratis iar apoi sa caut undeva intr-o fabrica unde este mai bine platit. Din ce am auzit prin unele fabrici se castiga cam 2000-2100 si se dau 14 salarii pe an doar ca acolo trebuie sa știi niste germana doar ca nu sunt sigur cat de rapid as reuși sa invata germana. Ori sa merg in România cu niste bani stransi de aici sa pot face permisul si sa imi iau o masina iar apoi sa mai stau cativa ani acasa sa muncesc acolo sa prind niste experiență probabil sa fac si niste cursuri de germana iar apoi sa revin aici in Austria intr-o fabrica. Inca sunt indecis ce sa fac, probabil si varsta isi spune cuvantul mie personal imi placea mai mult acasă deoarece aici esti singur si foarte multa plictiseala insa nu stiu pe termen lung cum ar fi mai bine.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te intoarce in Romania odata ce ai scapat de aici. Fa niste eforturi sa iti gasesti rostul acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stai acolo și luptă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu sti limba germana nu te angajeaza la mec nimeni, mai bine te reintorci in tara si faci liceul lasa masina, sau te angajezi aici in Romania

| Holiday a răspuns:

Daca ai posibiltatea, ramai acolo, fa cursurile de germana si fa-ti un rost. Daca ajungi sa muncesti, mai ales intr-un colectiv tanar, cum e la McD, foarte posibil sa iti poti face si prieteni si nu va mai fi asa plictiseala. In plus, daca inveti germana, mai tarziu te poti muta in Germania, unde oricum, exista perspective mai bune fata de Austria.

| Standt a răspuns:

Mai copile, daca esti acolo si ai un loc de munca, de ce sa pleci? Mai ales ca aia iti ofera cursuri gratuite de germana.
Daca vii acasa, le platesti. In plus, nu ai sa inveti la fel de bine ca printre austrieci.
Acolo vei merge si la munca si la cursuri si ai sa-ti faci prieteni. Nu ai timp sa te plictisesti. Sau tu ce vrei acasa? Barul? Lasa masina aia, ca vine ea. Intai serviciul si cursul de limba. Care zici ca e gratis.

| AlexPop667 explică (pentru Standt):

Inca nu este sigur dacă ma vor lua si acolo deoarece inca nu m au sunat inapoi si am încercat cam peste tot si au spus ca fără limba germana nu ma pot angaja iar orasul unde stau chiriile sunt scumpe iar cu salariul de la mc nu prea raman bani sa pui deoparte si eu nu am in plan sa stau definitiv aici