| Alex02833 a întrebat:

Am o întrebare, eu am plecat din România dupa ce am terminat a 7 clasa.Am facut 2 ani de PTS in Austria dar nu am fost notat din cauza limbi germane.Acum fac niște cursuri de limba germana si dupa trebuie să imi caut un Lehrstelle. Daca ma întorc în România trebuie sa fac clasa a 8 sau intru direct la liceu sau profesională?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai pierdut legatura cu scoala general si nici nu poti sari direct la liceu, dar poti beneficia de un program numit "A DOUA SANSA" unde poti face 2 ani de scoala generala, intr-un singur an si apoi te poti inscrie la liceu, curs seral, sau profesionala.

Sincera sa fiu nu stiu exact cati ani ai tu acum si daca ai pierdut 2 ani doar sau mai mult, fiindca scoala a inceput deja de 2 luni... asadar nu-ti pot spune cu precizie in ce an vei fii, dar de recuperat scoala stiu sigur ca o poti recupera cu PROGRAMUL " A DOUA SANSA".
Trebuie s ate interesezi la Inspectoratul scolar din Orasul unde vei locuii in Romania, sa vezi ce scoala sau liceu are acest program, pentru ca fiecare judet are doar 1 singura scoala care ruleaza acest program, sa te inscrii si sa duci foia matricola si tot ce ai terminat, pe unde ia terminat.

Vin totusi cu o intrebare de curiozitate: dupa 2 ani de invatat limba germana (sau dialectul din regiunea unde ai fost), acum ca o stapanesti si poti comunica, de ce vrei sa te intorci in Romania?