| Alex02833 a întrebat:

Am o întrebare, cand am terminat clasa a 7 am plecat din țară in Austria, aici am facut 2 ani de PTS in care nu am fost notat din cauza limbii germane.Acum fac niste cursuri de limba germana si dupa trebuie sa imi caut un Lehrstelle. Daca ma întorc în România trebuie sa fac clasa a 8 sau merg direct la profesionala sau liceu? Eu făcând 17 ani in decembrie.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e clar: ai ABSLOVIT vreo formă de invățământ cu note/calificative?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca in Austria nu ai terminat clasa a 8 a este logic ca trebuie sa o faci aici in românia, ai pierdut un anm degeaba prin Austria nici limba Germana nu o stii si nici clasa a opta nu o ai, cum crezi ca treci din clasa a 7 ea direct la liceu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca in Austria ai terminat clasa a opta ca sa mergi la liceu ai nevoie de diplomă eliberata de scoala din Austria, si tradusa din germana in româna si legalizata de un notar si dusa o copie la scoala din Romania deunde ai plecat in clasa a saptea si ei te vor trimite repartiza la un liceu dar fara diplomă nu poti urma cu 7 clase niciun liceu.