| SanduRober1 a întrebat:

Salutare TPU, ma numesc Sandu Robert si am o întrebare. Sunt clasa A 8-A si după ce termin anul (acesta de școală) vreau să mă înscriu la un liceu militar, mai exact Colegiul Militar "Tudor Vladimirescu", revenind la întrebare, cu ce medie se ia admiterea la liceu? Si pe ce profiluri poti ieși?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La liceele militare se intra cu medii mari, de peste 9.
Deci, starduieste-te sa inveti foarte bine, sa termini clasa a VIII_a cu note foarte mari si exanul de capaciatte sa-l iei tot cu note de peste 9, ca sa ai sanse sa fii acceptat la un liceu militar.
Profilul ti-l alegi cand primesti lista cu liceele disponibile, la anul, in primavara-vara.

| SanduRober1 explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc de răspuns!

| Yiing a răspuns:

Salut.Fratele meu a incercat sa dea si el la liceul militar dar la Campul lung.Din cate am inteles toate au aceeasi sistem de admitere.
1 incepi dosarul cu ceva timp inainte de evaluarea nationala
2 o sa te programezi la psiholog si la inca ceva (nu mai stiu)
3 daca treci de psiholog si chestia aia o sa te programezi pentru traseu
4 o sa mergi la proba sportiva acolo la liceu, iar daca iei traseul o sa primesti o nota
5 mergi la testele grila, de aici iar alta nota.
si in final media ta o sa fie nota luata la grile + nota din evaluarea nationala impartit la 2
((ntg+nte)/2)
in cazul notelor identice se ia in calcul ce ai facut la proba sportiva.
Acum a devenit mult mai greu de intrat pentru baieti pentru ca :
pana in 2017 erau 100 locuri baieti si 20 locuri fete. iar acum sunt 60 baieti 60 fete.
media de anul trecut la baieti a fost undeva la 8.45 la campul lung. iar la Tudor Vladimirescu 7.80.
Sper ca te-am ajutat.

| SanduRober1 explică:

Multumesc!