| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Salutare TPU! Vreau păreri cu privire la cariera militară. Plusuri și minusuri, preferabil din partea celor care au făcut sau fac încă parte din armată. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Plusurile tin de avantajele de a fi angajat MApN. Cariera scurta, pensie buna de pe la 50 de ani, salariu decent.
Restul plusurilor pot fi doar pe plan personal, daca iti doresti sa reprezinti tara, sa faci ceva cu viata ta, sa iti pastrezi un corp sanatos, sa ai disciplina, etc.
Minusurile se stiu: trebuie sa accepti ordine fara comentarii, sa fii disponibil 24/24, sa anunti cand si unde te deplasezi in afara razei de domiciliu (chiar si unde mergi sa iti faci concediul), sa fii pregatit sa mori pentru patrie. Exercitiile/aplicatiile nu sunt deloc usoare, faci cunostinta cu frigul si foamea, poti obtine punctaj rusinos, care mi se pare ca iti poate afecta cariera.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Completez pe NoTurbinaNoGood.
Nu poti sa desfasori alte activitati (un alt job decat in invatamant, dar si asta este relativ, deoarece poti fi trimis in misiuni, aplicatii, cursuri (cate 3-4 luni), timp in care nu poti fi "la catedra.
Pentru functiile duse prin cumul nu esti platit.
Cariera nu mai este atat de scurta pentru cadrele militare (ofiteri si subofiteri). Conform legii o sa ajunga la 60 de ani.
Raspunzi si de faptele subordonatilor.
Stresul este la el acasa. Logica se opreste la poarta unitatii.

| alex13763636 a răspuns:

Plusuri : bani mulți pensie mare pensie la vârsta nu prea mare
Minusuri : munca grea și posibilitatea sa te trimită în războaie dacă apare pe teritoriul tarii