| stefansim1 a întrebat:

Salutare, voiam sa va întreb dacă pot deveni profesor universitar dacă fac facultatea de istorie din București, poate prind un post liber după ce o termin(sunt încă la liceu) dar vreau sa dau la istorie și științe politice (va trebui sa aleg una dintre ele dacă iau ambele admiteri la București)deoarece acestea au o materie la care ma pricep foarte bine și anume istoria (la științe politice pot deveni la fel, tot profesor universitar dar nu pe istorie și alta materie ma gândesc).
Mulțumesc anticipat pentru răspuns

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Poți deveni profesor dacă faci un modul pedagogic în paralel cu facultatea. Cu modulul făcut în timpul facultății poți să predai până la clasa a X-a, pentru a putea preda la nivel universitar ai nevoie de nivelul II al modulului pedagogic, care se face în timpul masteratului.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să devii profesor universitar trebuie să ai doctoratul în domeniul respectiv. Posturile se ocupă pe bază de concurs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să faci doctorat pe deasupra și cursuri pedagogice pentru calificări de dascăl. Succes!

| NunuNini a răspuns:

Poti. Dar ai multe examene de dat, multe cursuri postuniversitare de facut. In ziua de azi, doctoratul e mai usor decat facultatea. Restul e greu. Dar nu descuraja! Altfel, nu am mai avea profesori universitari. Succes!

| stefansim1 explică (pentru NunuNini):

Istoria e punctul meu forte, și ma simt capabil sa devin ce vreau atâta timp cât ma atrage și-mi place, mulțumesc pentru răspunsul onest

| NunuNini a răspuns (pentru stefansim1):

Consider ca orice om trebuie sa stie adevarul.
Inca o data, succes!

| 123123NONAME123123 a răspuns:

Pentru a fii profesor universitar, din cate stiu, ai nevoie de doctorat.