| Evelinmariaa a întrebat:

Ar putea cineva să îmi explice concret modul cum se intra în sistemul de învățământ? Dacă termin facultatea de istorie si fac si modulul psihopedagogic și îmi găsesc un post de profesor de istorie pot profesa?! Cum este cu examenul de suplinire, titularizare?! Vă rog mult, explicații cât mai detaliate. Nu am pe cine să întreb și aș avea nevoie de opinia unei persoane care a trecut deja prin asta. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Intra pe forumul educational SEI si ai mai multe sanse de a afla ceva util.

| seth2016 a răspuns:

Pentru a fi profesor intr-o scoala de stat ai nevoie cel putin de licenta si modul PP.
Dupa terminarea facultatii poti participa la asa numitul concurs national (nu examen) de titularizare. Cu o nota mai mare de 7 poti prinde un post titularizabil sau poti lucra ca profesor cu contract pe durata determinata de 1 an (cu o nota mai mare de 5).
In invatamantul particular se cere de obicei ceva experienta ca profesor.

| Evelinmariaa explică (pentru seth2016):

După terminarea facultății mă pot înscrie la concursul de tiluarizare, iar în funcție de nota obținută, pot fi distribuită într-un anumit loc?

| seth2016 a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Distribuita nu e cuvantul potrivit. La sedinta publica, care urmeaza dupa concurs, iti alegi un post si o scoala in functie de nota pe care ai luat-o. De regula, cei cu note mari iau posturile titularizabile - posturi cu viabilitate de cel putin 4 ani, apoi ceilalti ce ramane - posturile cu viabilitate mai mica de 4 ani.