| CASTRAVETE112 a întrebat:

Vreau sa dau la medicina generala sau dentară.
Doar ca e o problemă: chimia.
La biologie nu o sa am probleme dar stiam ca se poate da la fizica in loc de chimie. Este adevărat? Sau la alt profil era asta?

Răspuns Câştigător
| LadyKanae a răspuns:

Buna! Da, exista facultati de medicina care accepta biologia ca disciplina obligatorie si fizica sau chimie la alegere, mai precis cele din Bucuresti si Iasi.
La Cluj se da doar biologie + chimie (eu acolo sunt studenta la generala).

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,poti alege fizica la admitere dar fără chimie, nu ai cum sa fi medic. Cu alte cuvinte, dacă nu stii bine chimie, nu ai ce cauta sa profesezi in domeniu.

| WhiteLife a răspuns:

Și la Oradea și dacă nu mă înșel și la Timișoara tot chimie. Cel mai sigur e sa mergi la secretariat să întrebi, de unde poți lua și cartea cu grile care o sa te ajute mult. La dentara nu știu, dar la generala îți trebuie chimie cam numai pentru biochimie, unde și acolo va fi parte multa de aplicații și interpretări de analize (mai mult decât partea de analiza chimica). Și cea pentru admitere nu e așa grea, daca iei manualele si te apuci serios sa înveți, eventual să mergi de câteva ori la un prof să îți explice chestiile de baza o sa fie ok. La Oradea, de exemplu, la medicina se intra doar cu biologie (e la alegere admiterea dintre bio sau chimie). Te poți interesa și acolo, poate e tot așa și merita sa întrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de centrul universitar, de exemplu, Clujul accepta doar chimie, pe cand Iasiul si Bucurestiul le accepta pe amandoua