| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Eu vreau sa dau la UMF Iasi la medicina generala! Insa am o problema. Eu sunt profil stiinte sociale si nu am mai facut chimie si biologie din clasa a 11 a! Cartea de biologie de clasa a 11 a pentru admitere am invatat-o mai bine de jumatate! Dar marea problema este chimia, intleg anumite lectii precum alcani, alcooli dar altee stau si citesc de cateva ori si ma uit la formulele alea da ma doare capul! Credeti ca ar trebui sa fac meditatii? Mai am timp pana la admitere sa recuperez? Chiar nu poti face fata la facultate daca nu esti asa de bun la chimie?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Normal ca ai timp, daca petreci mai mult timp invatand si inveti logic o sa fii pregatit. Dar nu e destul doar sa mergi la meditatii, trebuie sa iti pui si singur mintea la contributie acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti invata chimia si bilogia in cateva luni, daca nu le-ai invatat pana acum si ai alcune atat de mari.
Din pacate, chimia este materia principala la medicina, fara de care nu poti sa faci medicina.
Poti incerca, dar nu ai nici o sansa sa iei la medicina, concurand alaturi de copi care invata de ani de zile chimia si bilogia si sunt in stare sa faca probleme de chimie cu f mare usurinta.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Violleta2022):

Eu credeam ca e anatomia la medicina si la farmacie e chimia!

| LadyKanae a răspuns:

Eu una vreau sa dau la UMF Cluj, insa eu sunt si pe stiinte ale naturii. Iar materia la ambele UMF-uri e aceeasi, oricum.
O sa-ti spun totul foarte sincer: nu poti trece de examenul ala daca nu te descurci la chimie. Trebuie neaparat sa iei meditatii, dar chiar si asa, daca te apuci de acum, sunt slabe sanse sa avansezi. Plus ca, daca proful e serios, trebuie sa ia materia pas cu pas, cu explicatii, exercitii si doar apoi cu testari. Si sa zicem totusi ca o sa intrii: facultatea e la un total alt nivel fata de admitere. Nu toti ii fac fata.
Sfatul meu e sa te gandesti bine daca vrei sa te antrenezi pentru chestia asta, dar daca tu chiar tii sa intrii, consider ca e mai bine sa dai abia la anul, dupa ce te-ai pregatit mult. Medicina cere foarte multa munca si cunostinte de bio-chimie.

| picaturachinezeasca a răspuns:

Chimia nu reprezinta o problema majora in timpul facultatii, ci mai degraba la admitere. Tinand cont ca sunt foarte multi candidati si este o lupta adevarata pentru fiecare loc, te-as sfatui sa incepi sa faci meditatii la chimie pentru ati fixa notiunile pe care nu le stapanesti. (ps. daca vrei mai multe detalii te astept in privat) Mult succes!

| Burlacu_Cristina_2000 a răspuns:

În mod cert ai nevoie de pregătire. Încearcă sa faci niște teste pentru admitere și vezi cât de pregătit ești. Și înainte sa vezi dacă poți face fața la facultate, trebuie sa fii admis, deci chimia e esențială big grin