| anonim_4396 a întrebat:

Salutarea! Se merită să mai continui liceul 11 clase la profesională?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Merita sa termini liceul doar daca vrei sa continui studiile la o scoala postliceala sau la facultate, altfel n-are nici un rost.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai vreau doar sa fac seralu 11 clase

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

In Romania liceul la seral are 13 clase. Daca ai facut profesionala de 3 ani vei mai face 3 clase, respectiv a XI-a, a XII-a si a XIII-a si apoi vei sustine examenul de bacalaureat.

| Frank51 a răspuns:

Depinde care este scopul tău final. Dacă dorești să îți dezvolți abilitățile și să evoluezi ca persoană și să ajuți lumea, merită să continui și să faci o facultate, un master, un doctorat.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Doresc să mă fac șofer de tir, trebuie liceul făcut la această meserie?

| SingleForOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neapărat, dar sunt companii care chiar cer acest lucru.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate nu trebuie.

| SingleForOne a răspuns:

Se merită, ai mai multe șanse oriunde în lume cu cele 12 clase + diploma de bacalaureat. Sunt șanse să pierzi multe dacă nu le ai. Dar dacă vrei să mergi pe pile în carieră sau să stai la aceleași job-uri de nivel jos, treabă ta, succes în acest drum.

| anonim_4396 explică (pentru SingleForOne):

Vreau doar sa fac 11 clase la profesională fiindcă să fii clasa a 9-A la 17 ani nu e ok.

| Adrian5575 a răspuns:

Este foarte bine sa ai 12 clase si o diploma de absolvire. Nu te uita in gura oamenilor rai care spun ca esti prea mare pentru clasa ta. Daca totusi nu ai curajul sa iti infrunti aceasta frica, ca si sofer de tir nu trebuie sa ai 12 clase, mai ales ca se cauta soferi peste tot. Gandeste-te bine, sa nu iti para rau mai tarziu. Daca nu termini acum liceul, la 30-40 de ani cu siguranta nu o sa te mai apuci de el, chiar daca o sa ai nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Ok, Mulțumesc frumos de sfat!