| GabrielIstrate20 a întrebat:

Salut! Am o întrebare:
Liceul si scoala profesionala sunt acelasi lucru, ma refer la clase, ex: cand dai sa te angahezi undeva si acolo iti zice ca trebuie neaparat sa ai absolvite clase de liceu dar tu ai clase de profesionala absolvite!
Întrebarea mea este:
Ca clase absolvite liceul si scoala profesionala sunt acelasi lucru adica
11 clase de profesionala sunt egale cu 11 de liceu sau 10 cum zic altii?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunt acelasi lucru si nu s epot echivala una pe cealalta.

Liceul se face curs de zi anii 9-12 sau la curs seral 11-13 ani.

Profesionala este un fel de scoala de profesii/meserii, care se face 2-3 ani, iar dupa terminarea ei poti continua licuel la curs seral (la zi nu mai este posibil), pana termini clasa 13 si apoi poti da BAC-ul.

| anonimg a răspuns:

Aici am mai vorbit despre diferențele dintre școala profesională și liceu:
https://www.tpu.ro/......nologic_1/

| Hyperion7 a răspuns:

Deci,sa facem lumina in acest caz.Liceul se împarte în două, liceul teoretic și liceul profesional.
Diferența dintre cele două este că la primul dai bacul, iar la al doilea nu.Si mai mult de atât, la primul nu obții o calificare într-un domeniu, in timp ce în al doilea obții!
Legat de clase, da, numărul de clase la liceul teoretic este echivalent cu cel al unuia profesional.Asta cu 10 clase e o prostiesmug
Însă daca vrei sa fii tu mai șmecher, ai posibilitatea ca dupa finalizarea scolii profesionale sa mai faci încă 2 ani, a XI a și a xii a la un liceu teoretic ca sa ai și bacul luat și certificarea in acel domeniu de la școala profesională, pentru că da, legal ai acesta oportunitate!
Fundiță?

| Elena9328 a răspuns:

Liceul se finalizeaza cu examenul de bacalaureat, iar la finele acestei etape te poti inscrie la o facultate, intr-un domeniu in care iti doresti sa activezi ulterior. In schimb, scoala profesionala iti limiteaza posibilitatea de a urma studii superioae

| nyoentox2002 a răspuns:

Școala nu te ajuta cu absolut nimic, eu am făcut 12 clase și nu am bac, că de abia aveam medii de trecere! Eu am calificare in profil comerț(liceu) și nu a vrut să mă angajeze nici la Kaufland, dar dacă te angajeaza tot pe un salariu mizer ești angajat, nici dacă ai bac, și nici facultate nu poți trece de 5000 lei care nici cu 5000 lei nu mai ai ce facelaughing