| dann50 a întrebat:

Salutari!
Fiind in clasa a 11a ma gandesc sa urmez o facultate, dar inca nu sunt pe deplin hotarat care, si as vrea sa aud sfaturi de la voi.
Eu sunt nehotarat intre medicina generala, medicina dentara si politehnica(automatica si calculatoare). Pot spune de pe acum ca nu provin dintr-o familie foarte instarita, iar problema unui cabinet imediat dupa ce as termina medicina iasa din calcul. As dori sa stiu cat de grele sunt cele 3 facultati. De asemena in viitor dupa ce termin una dintre urmatoarele facultati cat de mari ar fi sansele sa ma angajez in domeniul respectiv si bineinteles pe ce salar. Inca un lucru ar fi ce sanse as avea sa plec in strainatate sa profesez meseria aleasa si salariile de acolo pentru domeniul respectiv.
As dori sa primesc sfaturi de la cei care sunt la una dintre cele 3 facultati, lucreaza in domeniile respective, chiar si a celor care cunosc vreunul din aceste lucruri de la prieteni.

7 răspunsuri:
| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Te-as sfatui sa mergi la cea dentara...

| dann50 explică (pentru Stanciu_Anees_1986):

Poti sa iti argumentezi raspunsul?

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Parerea me e k in Ro, in sistemul medical e foarte greu s-ti gaseti un loc de muca, zic asa pentru ca sora ce a terminat fac de medicina si nu are loc de munca in sitemul medical + ca am prieteni care la fel au facut au terminat medicina generalista si apoi nu au loc de munca pentru ca treuie cate mii de euro pentru -al cumpara, stiee fiecare cum functioneza sitemul in Ro, si am zis sa mizesi pe cea dentara pentru ca mie unul mi se pare mai usor sa gasesti ceva de munca sau chaira sa-ti deschizi propriul tau cabinet de stomato.

| Iana12 a răspuns:

Ce zici de medicina militara? La Tg mures sau Bucuresti! E aceeasi medicina ca la medicina generala, doar ca vei avea cazarea si mancarea asigurata. Asta 1. 2. vei avea putina instructie fata de cei de la civil ca na'. e militara. Facultatea dureaza 6 ani, nu e musai sa dai la rezidentiat, imediat dupa 6 ai primesti loc de munca. Ideea e ca nu ai voie sa pleci din tara timp de 9 ani pentru ca ti-au fost asigurate cazarea si mancarea. apoi sunt cam putine locuri. Tg Mures-10, Bucuresti vreo 20. depinde de la an la an. Dar sa stii ca nu e bataie foarte mare pe ele. Sunt vreo 5 probe. La Tg Mures : Interviu, Psihologic, Proba sportiva, Proba la engleza si la anatomie, iar la Bucuresti ai in plus chimie sau fizica.

| SaraSarelu a răspuns:

Eu zic sa te duci la Politehnica, eu una merg la medicina ca ma pasioneaza si vreau pe urgente dar salariul nu e prea bun dar acest lucru nu ma deranjeaza...la automatica daca ti'ar place inseamna ca esti un copil inteligent si ai un salariu cand iesi din fac de cel putin 100 de milioane ..am cunostinte, acum nu stiu ceea ce te pasioneaza, la medicina trebuie sa te pasioneze...medicina dentara intr'adevar iti trebuie banii dupa ce termini, fiindca nu prea ai unde sa te angajezi, bafta

| dann50 explică (pentru SaraSarelu):

Suna interesant, dar parca nu se prea merita. Facultatea o pot urma si aici in Timisoara, tot cu masa si cazare asigurata ( traind inca pe capul parintilor ). Partea nasoala a sugestiei tale e faptul ca nu poti pleca din tara decat dupa 9 ani.

| dann50 explică (pentru SaraSarelu):

Suna mult prea bine ca sa fie adevarat salariul de care spui tu. Probabil nu te refereai la Romania.
Legat de stomatologie as putea inchiria un scaun si sa lucrez asa. Am o cunostinta care nu si-a permis nici ea cabinet si asa face