| MarianOrnitorincul a întrebat:

Salut.
Am 15 ani și vreau să devin asistentă medicală și din ce am înțeles, pentru asta am nevoie să fac niște cursuri contra cost.
Îmi poate spune cineva mai multe detalii? Ce studii trebuie să am și despre ce tip de cursuri este vorba? Sunt asemănătoare cu acele cursuri pe care le faci să ajungi frizer?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Ai două variante să devii asistent medical:
1. Fie faci facultatea de asistență medicală, din cadrul unei UMF, care durează 3 ani și îți trebuie o diplomă de bac + cunoștințe de anatomie și fiziologie umană și chimie organică; Anatomia o faci în clasa a 11-a, iar chimia organică în clasele a 10-a și a 11-a. Sunt niște manuale recomandate de facultate din care să înveți pentru admitere.
2. Fie faci o școală postliceală. În acest caz, faci numai dacă nu promovezi bacul. Durează un an.
Asistenții medicali cu școală postliceală sunt mult mai puțin plătiți decât cei cu studii superioare. Sper că te-am lămurit. Succes la învățat de pe acum!

| Eireann a răspuns (pentru Feri5):

Facultatea este de 4 ani, postliceala este de 3 ani. Din cate stiu trebuie bac la amandoua.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 anisori nu poti sa devii nimic!
Intai termini liceul, cei 12 ani, apoi iei BAC-ul ca fara el nu te poti inscrie la o Scoala POSTLICEALA de asistenti medicali, unde faci inca 3 ani.
Abia dupa ce termini postliceala de 3 ani, devii asistenta medicala!

| dinaprilie a răspuns (pentru Violleta2022):

Poti sa faci si fara bac postliceala. Insusi ideea contravine scopului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru dinaprilie):

Conditii de inscriere aici:
https://www.scoalahygeia.com/......cationala/

| dinaprilie a răspuns (pentru Violleta2022):

? E prea dimineata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru dinaprilie):

Poate pentru tine... ca la mine-i ora 16. 36pm happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru dinaprilie):

Stiam de propunerea de lege din 2020 dar nu mi-am imginat ca nu au votat-o inca, pentru ca am o nepotica care tocmai s-a inscris cu diploma de BAC.
Ma rog, se mai da os ansa si celor incapabili sa fii luat BAC-ul dar sa faca o meserie.

https://www.portalinvatamant.ro/......-9251.html

| dinaprilie a răspuns (pentru Violleta2022):

| Yuoia a răspuns:

Nu cursuri. Ci o scoala postlicela. 3 ani de studii.
Termini liceul, te inscrii la scoala postliceala sectia pentru asistenti medicali. Da, se plateste.
Nici pe departe nu se aseamna cu cursurile de frizerie.
Asta, fiind vorba de cursuri.
Pentru ca poti face si o facultate pentru asistenti medicali.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristinacrissstoica11 a răspuns:

Deci și eu vreau sa devin devin medic sau asistenta și m-am interesat și eu acum sunt în clasa a 8 A vreau sa merg mai departe la bio chimie și apoi daca iau bacul merg la facultate dar și fără bac poți sa faci o școală postliceala și acolo unde o vei face îți asigura și un contract sa vei fi angajata ca asistenta în tara sau în străinătate depinde unde vrei tu...
Tu la ce liceu ești?
Bafta!