| RAY a întrebat:

Se castiga bine din editare video, foto? merita sa invat?

Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

Doar din editare mi-e greu sa cred ca se castiga bine, dar daca vrei sa te faci fotograf, poti castiga pe la nunti. Acum eu nu stiu ce sa iti recomand, daca iti place, merita sa inveti, o faci ca hobby, insa nu poti avea pretentia sa traiesti doar din asta, cam toti prietenii fotografi pe care ii am fac asta doar asa cand au timp liber, doar o singura persoana stiu care lucreaza de cel putin 8 ani in domeniu si care chiar nu castiga bine, desi e foarte bun. E adevarat ca in perioada absolvirilor castiga bine, dar absolvirile nu au loc in fiecare zi si trebuie sa ajungi foarte cunoscut ca sa te ia lumea la astfel de evenimente. Sigur ca sunt si persoane foarte norocoase, care ajung faimoase relativ repede, cum e Edward Aninaru, dar cum am mai zis, trebuie munca si mai ales noroc, pentru ca fiecare are propriul stil si daca esti un fotograf bun, dar nu ai norocul sa iti fie observate fotografiile de cine trebuie cand trebuie sau daca publicul pur si simplu nu e incantat (gusturile oamenilor nu se pot discuta, asta e), ramai cam anonim. Si eu sunt fotograf, dar niciodata nu m-am gandit la castigatul banilor din asta pentru ca adevarul e ca e si prea multa bataie de cap pentru banii castigati, gen te duci la un banchet, incep toti sa te imbete, tu trebuie sa stai cu camera in speranta ca o sa le prinzi niste mutre ceva mai acceptabile in pozitii acceptabile, iar apoi editarea despre care spui tu ia extrem de mult timp. Si in plus, cu cat castigi mai mult, cu atat trebuie sa cheltuiesti mai mult pe echipament, pe alte cursuri si carti, deci e vorba de o investitie masiva continua pentru a te mentine cunoscut.

| RAY explică (pentru Ana9999):

Mie imi place doar ca nu am un pc pentru editare foto, ce program recomanzi?

| Ana9999 a răspuns (pentru RAY):

Daca vrei editare profesionala va trebui sa ai specificatii bune, minim 4 Gb de RAM si placa video dedicata, insa ai putea incerca si cu ce ai. Eu recomand pentru inceput Adobe Lightroom, apoi Adobe Photoshop (ai multe tutoriale pe internet cam pentru orice, cateva exemple ar fi aceste canale: https://www.youtube.com/channel/UC8Pksdbj37CdE00kmE7Z1dw https://www.youtube.com/channel/UCSP7E88uFuHASIJLDjAhyKg https://www.youtube.com/channel/UCL5Hf6_JIzb3HpiJQGqs8cQ ) Pentru editare video eu recomand Adobe Premiere Pro si ar fi foarte fain sa poti invata si Adobe After Effects, daca ti se par prea complicate poti incerca mai intai cu Sony Vegas Pro pana te obisnuiesti cam cum merg treburile cu editarea video. In orice caz, nu iti face prea multe griji referitor la echipament, cam toti incep de jos, eu pentru inceput faceam fotografii de pe un telefon cu reglarea expunerii in mod manual si chiar ieseau destul de reusite, asa ca nu te teme niciodata sa experimentezi cu ce ai, asa iti creste inventivitatea.

| RAY explică (pentru Ana9999):

Multumesc ana

| Ana9999 a răspuns (pentru Ana9999):

A, si daca vrei sfaturi de la fotografi referitor la editarile sau fotografiile tale, iti poti inscrie creatiile pe acest site, comentariile de acolo sunt destul de costructive: https://pxlshot.ro/ Dupa ce castigi ceva mai multa experienta poti incerca si la concursuri cum ar fi cele de la f64 si poate ca la un moment dat vei avea norocul sa si castigi vreun premiu.

5 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Doar daca esti extrem de bun.Se merita doar daca iti place si ai putea sa faci asta foarte multe ore pe zi fara sa te plictisesti