| gigica22222 a întrebat:

Salut tpu.Cred ca e prima data cand pun o intrebare pe acest site. Vreau sa cer niste pareri in legatura cu asta :
Acum am terminat clasa a XI-a si nu vreau sa mai continui liceul.Sunt de parere ca nu am nevoie de douasprezece clase sau de bac pentru a ma descurca in viata.Le consider o chestie de timp si sunt de parere ca doar daca esti inapt si nu stii sa faci nimic ai nevoie de bac/facultate.Planul meu ar fi urmatorul : O sa ma mut in Germania cu familia si vreau sa invat editare foto/video(deja stiu cu ce se mananca,mai am doar de lucrat putin prin programe), in paralel vreau sa invat si productie muzical(Imi place mult ideea de a iti comprima ideile in muzica). Stiu, unii o sa spuna alergi dupa 2 iepuri si nu prinzi niciunul, dar mai bine sa invat 2 chestii in paralel. Poate nu se mai castiga din editare si fac banuti din productie si vice versa.Ma mai pricep si la pc-uri asamblari si etc.As mai vrea sa fac si recenzii la filme/seriale/animatii pentru ca sunt un consumator inrait.Pentru cei care spun ca nu imi gasesc joburi.Deja am oferta la un abator pentru 1300-1400 dupa ce implinesc 18 ani in decembrie.Stiu este de munca, dar nu muncesc pentru cineva muncesc pentru mine.
Voi ce pareri aveti?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Daca nu ai bacul nu te angajeaza nimeni, o sa poti lucra doar pe sume foarte mici de bani, si nu o sa faci ce-ti place.
Daca vrei sa realizezi ceva in domeniul asta "editare foto/video" si ca sa ajungi la un nivel foarte inalt, ai nevoie sa faci o facultate, fara hartiile alea "inutile" nu te ia nimeni in serios.
Totusi, macar bacul sa-l ai.

| gigica22222 explică (pentru raMLesS):

Eu nu vreau sa lucrez dupa un anumit program.De ce toata lumea vine cu vorba asta : "Daca nu ai x nu te angajeaza nimeni", dar poate eu vreau sa stau acasa si sa fac avatare/logo-uri/background-uri etc pentru 5-10-15-20 euro poate chiar mai mult.Asta imi place.Plus ca mai asamblez si calculatoare.Prietenii mei in loc sa dea 100-150 de lei pe o asamblare ma cheama pe mine si imi dau mie ceva bani.Nu vreau sa ajung la un anumit rang, cunosc multi care nu au facultate cum spuneti dvs, dar castiga lejer din videoclipurile realizate de ei.Stiu,poate vi se pare ca am o minte naiba, dar de ce nu.Nu exista alegeri proaste, ci doar alegeri. Daca nu o sa fie bine, asta e.Greselile exista pentru a invata din ele. Oricum nu o sa cred ca nu o sa fac nimic cu astea pana nu ma ard.Multumesc de raspunsuri.

| raMLesS a răspuns (pentru gigica22222):

Tu crezi ca colegii aia o sa asambleze in fiecare zi calculatoare? laughing Asamblezi si tu 3 calculatoare pe an, din asta nu castigi bani cu care sa poti trai.
Ca sa faci logo-uri, avatare, etc... ai nevoie de echipament special pentru asa ceva, nu faci un logo bun sau un avatar cu mouse-ul.
Ca sa faci muzica e la fel, ai nevoie de echipament
MIDI Controller, niste casti foarte bune, interfata audio foarte buna, niste monitoare foarte bune, si tot asa.
Bacul e foarte important.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Te inneci ca țiganul la mal, încă un an mai au și cu bacul te poți angaja unde vrei tu. Fara liceul neterminat, nimeni nu se va uita la tine. Daca ți-ai băgat alții prin cap că de a avea școala multa nu te ajuta cu nimic în viața, înseamnă că stai prost cu naivitatea, te lași influențat rapid.
In Germania ca să faci ceea ce vrei tu, trebuie sa treci printr-o școală (iar), fara nu poți. Timp de 7-10 luni se fac cursurile de la germană, apoi cursurile de specializare pe care le dorești. Trebuie sa ai modulul de B1 ori B2 promovat. Nemții pun accent pe lb lor, fara ea nu te baga nimeni in seamă. Așa că, terminăți liceul în țară și până să visezi la Germania, îți poți căuta un loc de muncă în Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda, este suficient de clar cat de imatur si naiv esti.
Ai atat de multe lucruri care nu se leaga in planurile tale... dar parca as prefera sa nu ti le zic, poate e mai bine sa le descoperi singurel.

| Justme1997 a răspuns:

Tu trebuie să înțelegi ca nu te angajează nimeni undeva serios fără 12 clase și bac, poate doar dacă ramai la abator, în niciun caz la recenzii sau editări sau orice legat de PC. Dacă esti așa ambițios, termină liceul că o să regreți când o să te chinui pe la seral sau fără frecvență

| Cinga31 a răspuns:

Da, doctorii si judecatorii sunt prostii care n-au putut sa se descurce in viata fara bac si facultate. Cred ca ne-ai deschis ochii. Te iubim!