| SingleForOne a întrebat:

Se poate lucra ca, contabil în stil remote in Romania?
Am văzut că se poate pe site-urile din SUA, UK, Canada si poate altele.
Se poate lucra pentru o companie din in afara țării?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Contabilii, aproape in toate cazurile, lucreaza in stil "remote". happy
Putini sunt care stau tot timpul la fata locului, unde se intocmesc facturile sau se manevreaza gestiunea (in acele locuri se face doar contabilitatea primara).
In final, toate actele totalizate ajungla contabil, care le va verifica si le va ordona pe conturi. Aceste operatii le face la biroul lui personal, departe de activitatea economica propriu zisa. Actele pot fi transmise si online, pentru calcule sau pentru raportari.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

De exemplu, daca fac un curs de contabilitate (de cateva luni, nu facultate), ar putea să-mi ofere posibilitatea de a lucra de acasă?

Mă refer pe termen scurt, din cauza unei probleme medicale.

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Cu o experienta de doar cateva luni te vor angaja doar pentru contabilitate primara.
Nimeni nu-si risca falimentarea involuntara al afacerii.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Păi, tocmai, că nu am experiență după finalizarea cursului. big grin

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Evental te vor angaja pentru evidente primare, dar slabe sanse.
Tu vei raspunde pentru eventuale greseli si pagube.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Este posibil să răspund pentru propriile mele greșeli sau pentru greșelile firmei? Si din proprii mei bani?

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Raspunzi pentru propriile tale greseli, din banii /averea ta.

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Se poate.

| haileewatson a răspuns:

Da se poate

| meli120 a răspuns:

... Stii contabilitate de Uk, SUA, Canada?
Normele fiscale difera, conturile contabile difera, sa nu mai zic ca totul e in engleza.
Cu un curs nu faci nimic, exceptand sa lucrezi la fata locului.
In ziua de azi nu te ajuta cu nimic cursul, merge la batrani pe sfarsit de cariera cu experienta in domeniu.
In intership doar ai sanse la remote fara diploma, dar aia e oportunitate de studenti. happy