| Anonimul674 a întrebat:

Stie cineva cati bani castiga un jandarm?

6 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Pentru jandarmi:
In cazul jandarmilor, un angajat debutant are un salariu lunar de aproximativ 930 de lei la care se mai adauga diverse sporuri dar nu extrem de multe depinde si de ce face propriu zis. Iar pentru a deveni un jandarm cerintele sunt cam astea :
"să aibă cetătenia română si domiciliul în România; să îndeplinească cerintele postului scos la concurs (subofiteri - liceul cu diplomă de bacalaureat; ofiteri - studii superioare de lungă durată cu diplomă de licentă); specializări (cerinte suplimentare în functie de specialitate); să cunoască limba română scris si vorbit; să aibă capacitate deplină de exercitiu; să aibă un comportament corespunzător cerintelor de conduită admise si practicate în societate; să nu aibă antecedente penale sau să nu se afle în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvîrsirea de infractiuni; limită minimă de înăltime de 1, 70 m pentru femei si 1, 75 m pentru bărbati. Participantii la concurs trebuie să treacă de probele de selectie preliminare (testarea psihologică si vizita medicală), test scris de evaluare a cunostintelor (grilă/ sinteză/ mixt), probă practică de evaluare a aptitudinilor cu relevantă directă pentru performantele pe post, precum si o evaluare a performantelor fizice."

| Anonimul674 explică (pentru Diavolcata):

Cum adica un angajat debutant?

| ZeHelp a răspuns (pentru Diavolcata):

Copy-paste.

| Diavolcata a răspuns:

Care lucreaza la primarie in cazul jandarmilorhappy

| sky123 a răspuns:

Da un jandarm poate castiga intre 700-900 lei