| Crisstinayy12 a întrebat:

Stie cineva daca pot sa ma angajesc vara undeva de la 16 ani? Ceva usor, de exemplu sa vand ceva, sa fac cafea... si daca m-ar primi. Si cati bani as face

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu poti face bani multi, ca nu ai experinta si nici nu esti angajat permanent. probabil ti se va da un 5-10 lei pe ora, infunctie de firma care te angajeaza.
Se gasesc joburi de vara pentru juniori, la terase, la gradini, la sere samd. Asteapta mana vine vara si iesi la cautat prin orasul unde stai tu.
Cu vanzarea, ma indoiesc ca cineva te va angaja, ca esti inca minor, si nu iti pot da gestiune pe mana.

| Adelina13062014 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cei de la McDonald's sau Mega Image angajează Part-Time. Mergi într-o zi când ești mai libera dupa ore și întreabă. Sunt companii care angajează juniori happy. Dacă îți găsești de lucru pe timpul verii te rog sa le spui alor tai sa meargă cu tine la interviu și sa ceara detalii despre contractul de munca (obligatoriu), protecția muncii care la fel este obligatoriu de făcut. Nici nu ai specificat orașul din care ești. Dacă ești din București poți alege cele doua variante menționate mai sus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Într-un oraș mare, te poți angaja la un restaurant la bucătărie să speli vase. Dacă te primește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muncă la 16 ani? Eu zic să mai aștepți, e prea devreme să muncești la vârsta asta... oricum orice job ți-ai putea lua, nu faci prea mulți bani.

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Pai oricum astept pentru ca termin scoala dar vreau job de vara ca sa mai fac bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur că poți.
Poți fii promoter, împărți pliante și chiar te poți angaja în restaurante, magazine, fabrici.
Eu la 16 ani m-am angajat într-o fabrică, și contrar cuiva de mai devreme, atât eu cât și colegele mele de aceeași vârstă am luat 3000 lei pe prima lună.Dar lucram 10-11h/zi.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimMareMareMare a răspuns:

Fi atenta. Ia-ti o bicicleta daca nu ai si angajeaza-te la foodpanda/glovo. Te plimbi, livrezi mancare si faci si bani frumosi. Fiind fata, banuiesc ca multi clienti iti vor lasa si bacsis big grin Ignora lumea care ca meseria asta nu li se potriveste fetelor. Pana la urma vrei banuti si sa nu fie atat de greu sa-i faci, nu? Succes!