| toteusunt a întrebat:

Stie cineva prin ce orase din tara sunt academii militare sau ceva de genu? sau scoli de jandermerie, politie?

si pentru admitere ce examene se dau si ceva detalii daca stiti happy
eu acum sunt la profil de filologie... voi putea opta pentru o meserie in jandarmerie? happy

Dau fundita happy

am auzit ca pentru jandarmi sunt 2 orase in tara(nu le mai stiu numele). am o intrebare pentru cunoscatori:iti ofera si cazare?

Răspuns Câştigător
| bianca a răspuns:

La academia de politie
dai examene de admitere
la romana:gramatica si exercitii din DOOM
la o lb.straina:engleza,franceza,germana.
si la istorie.
daca iti place domeniul asta iti recomand sa dai la academie
ai foarte multe avantaje dupa terminarea ei
numai vorbesc de salariu.
daca mai vrei alte detalii da-mi add bia_coolgirl94
am vrut eu sa dau si stiu toate informatiile dar nu sunt asa atrasa de domeniul asta
mai vorbim >big grin

4 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

La Campina NU este academie, ci scoala de agenti.

Pentru a fi incadrat in jandarmerie trebuie sa te gandesti pe ce functie vrei sa intri (ofiter/subofiter). Din moment ce esti la filologie, excludem ingineria, intendenta (plus restul de la AFT) si aviatia.

Iti raman variantele:
Academia de Politie - arma jandarmi
Scoala de subofiteri jandarmi Dragasani
Scoala de subofiteri jandarmi Falticeni
Vei avea de sustinut teste-grila la o limba straina, limba romana (plus istorie daca dai la academie), pe langa alte etape eliminatorii pe care te las sa le descoperi singur, cu tot cu tematica. Doar suntem in secolul XXI.

Daca esti interesat de restul academiilor si scolilor diferitelor categorii de forte, lasa mesaj.

Răspuns utilizator avertizat
| AddaXD a răspuns:

Nu stiu big grin

| georgiana967 a răspuns:

In campina este academia de politie care este cea mai cautata...detalii nu prea stiu sa iti dau doar stiu ca dureaza timp de 2 ani. poti cauta pe google are sigur site.