| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Cat poate câștiga un profesor la început?
Am văzut pe net diferite păreri, însa as vrea sa stiu dintr-o sursă sigură.
Credeti ca vor mai crește pe viitor?
Eu aș vrea sa devin de română si mi-as dori să aflu mai multe detalii.
Menționez ca incă nu am terminat liceul.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Salariile profesorilor incepatori, sunt mici la inceput, pentru primii 5 ani, dupa care se adauga vechimea, se mai ia o clasa de dirigentie si asa mai cresc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici toate salariile profesorilor în 2020.
http://real-sky.com/S3pWT

| Digikey a răspuns:

Trebue sa lasi corigenti vreo 7-8 in clasa, ca sa vina apoi sa faca pregatire la tine cu 50 lei ora.

| Nonolita a răspuns:

"Eu aș vrea sa devin de română"
Ce, "de romana"? Ar trebui sa stapanesti bine si sa folosesti corect limba romana ca apoi sa-i inveti pe altii.
Salariile nu sunt mici. Si cresc dupa definitivat si dupa ce dai examenele de grad didactic. Suplimentar mai poti primi bani pentru ca esti diriginta la o clasa, premii pentru rezultate bune, etc. Pe total se aduna destul de mult.

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Nonolita):

Se subînțelegea de mai sus.
Dacă vrei o sugestie, niciodată să nu se pune virgulă înainte de etc.
Văd ca nici la subiectul virgule nu stai foarte bine.
Așa ca, hai sa lasam rautatile deoparte.
Mulțumesc pentru răspuns.

| Nonolita a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Serios?!
Pai cand scrieti voi fara nici un semn de punctuatie, atunci cand nu stii unde se termina o propozitie, cand nu stii cum sa interpretezi ce s-a scris e mai bine?
Mai vad pe unii pe aici care le si incurca. Pun semnul intrebarii in loc de semnul exclamarii si, evident, ca si tine ma corecteaza. Daca e rautet din partea mea, sa vezi ce ti-or face profesorii in facultate. Ca in liceu poate esti "fata lui Cutarescu" si nu indraznesc sa te corecteze. Dar in facultate vei fi o anonima.

| Carasin a răspuns:

Lăsai contingenți și o să vina la tine sa facă pregatiri