| JusTPauL a întrebat:

Salutare. Am un prieten la care ii merge foarte greu coolerul de la sursa, si vrea sa-si schimbe sursa.
As vrea sa stiu daca se potriveste orice fel de sursa si daca ar trebui sa se tina cont ce ceva, detalii va rog, dau funda.

5 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Pai depinde ce sursa e.Sa iti explic:Sa zicem ca, calculatoru foloseste 500w, atunci tu trebuie sa ii iei o sursa care poate sa produca minim 500W. Uita-te pe sursa care o are acum si vezi cati W produce, spune-i sa isi ia tot de atatia W sau mai mult
W:Wati

| JusTPauL explică (pentru 95Cosmin):

Pay asta stiu si eu, ma gandeam ca na altceva...
Nu cred ca are mai mult de 350W, are o placa video de 1GB dar e mica un hard 500GB si un cooler pe procesor tot normal ca cel din sursa, nu-i trebuie prea mult.

| TrickThis a răspuns:

Pai nu poate sa curete coolerul de la sursa de praf, si sa-i puna niste ulei la ventilator; sau ii merge greu in sensul ca nu mai face fata, da restarturi.

De potrivit, se potriveste orice sursa nu conteaza, alege oricare din astea, in functie de buget, ca este foarte buna http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/ de preferat a 3 dupa pret crescator.
Ca o paranteza, daca vrei sa tii cont de conectorii pe care ii are, si de care crezi tu ca ai nevoie, o faci.

| JusTPauL explică (pentru TrickThis):

A curatat coolerul, la bagat si in apa dar tot se invarte greu ba chiar se opreste uneori, restarturi nu isi da.
Pay cred ca sunt prea bune astea pentru pc-ul sauhee hee
Cred ca o sursa de 400W e sufincent.

| TrickThis a răspuns (pentru JusTPauL):

Eventual poate sa schimbe si ventilatorul la sursa, dar trebuie putina pricepere.
E de ajuns normal o sursa de 400 w reali.