| NebunaaaaaaBlonda a întrebat:

Stiti cumva cu ce meserie ies dupa ce termin profilul de comert de la un liceu economic? Tatal meu m-a obligat sa ma duc acolo si nu prea stiu "cu ce se mananca" laughing.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Lucrator comercial/vanzator si chiar reprezentant vanzari/distribuitor marfa. o sa te poti angaja mai usor prin magazinele mari daca vrei sa faci un banut in plus in facultate, ca alea prefera personal cu calificarewinking

3 răspunsuri:
| Anna333 a răspuns:

Nu iesi din liceu cu o meserie.
Poti da dupa liceu la marketing, management, sau ceva pe domeniul bancar.
asta nu te defineste. poti ajunge si medic de la un profil de filologie deci totul este posibil.

Ca meserii dupa poti avea acces in domeniuol bancar, la manager, director de marketing etc. sau chiar sa-ti deschizi o afacere pe care sa o administrezi singura

| mixxjim a răspuns (pentru Anna333):

Exista si licee si colegii tehnice cu profile bine definite, cum este acesta, cel sanitar, pedagogic etc la sfarsitul carora absolventii au deja o meserie. daca vor sa o aprofundeze atunci fac si o facultate daca nu vor, le este suficient liceul, au deja o meserie.

| Anna333 a răspuns:

La cele enumerate de tine exista de asemenea post-liceale.
deageaba iesi cu o meserie daca nu ai ceva la mana. suntem in Romania.

cineva care termina liceul sanitar si nu face scoala de asistente dupa ajunge femeie de serviciu in spital. ca asa scau lucrurile.
mai nou nici vanzator nu poti fi cu liceul economic caci exista scoala de vanzatoare. in ziua de azi se cere.