| Jkff a întrebat:

Sunt absolventa clasei a 9 anul acesta.si vreau sa imi continui studile in Romania. spuneti-mi va rog cum pot sa trimit actele de admitere la colegiu cutare.

Răspuns Câştigător
| WLMA a răspuns:

Dacă ești în România, anul ăsta termini a 9-a și vrei să continui tot în România nu trebuie să faci nimic. Dacă vrei să te muți de la o școală la alta, trebuie să-ți scoți dosarul de la vechea școală și să-l duci la cea nouă unde, în urma unui consiliu se va aproba transferul sau nu. Dacă ești în altă țară și vrei să vii în România: Trebuie sa te adresezi Inspectoratului Școlar din județul unde vrei sa te duci la liceu, sa depui un dosar cu foi matricole și alte documente și sa aștepți echivalarea studiilor, asta ar fi primul pas. Iar apoi vei fi instruit ce să faci, probabil diferențe sau alte alea.

| Jkff explică (pentru WLMA):

Sunt din Moldova.Sunt ceva metode electronice de trimitere a actelor?

| WLMA a răspuns (pentru Jkff):

Nu știu astfel de detalii, dar poți căuta pe site-ul inspectoratului județean respectiv un număr de telefon sau o adresă de email, iar apoi să-i contactezi să-ți dea mai multe detalii clare.