| anonim_4396 a întrebat:

Sunt atat de dezorientata. Am ajuns la stadiul in care ar trebui sa stiu ce profil respectiv ce facultate sa urmez...Nu numai ca nu stiu ce s-ar cauta/ce ar fi bine platit in viitor, habar nu am ce mi-ar placea sa fac. Ma descurajaza faptul ca cei din jurul meu stiu ce vor " Eu merg la medicina", "Eu merg la Academia de Politie, asta imi doresc dintotdeauna".
In schimb replica mea e "Eu ma pot acomoda cu orice, vreau doar sa castig bine". Suna rau, stiu! Dar in Romania de astazi nici cu o facultatea terminata nu reusesti sa traiesti decent. Parintii mei ma indruma catre medicina, dar nu sunt sigura ca e ceea ce imi doresc.
Sunt atat de scarbita de tara asta...ma gandesc sa urmez o facultate in strainate, sa-mi gasesc acolo de munca, sa ma stabilesc acolo. Nu am impresia ca pe acolo umbla cainii cu covrigi in coada, dar e o varianta...
Ce ma fac?
Sa mentionez ca imi place chimia, matematica, franceza...La franceza intentionez sa dau Delful, B2...
Luminati-ma!

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Super! Eu sunt in Franta, tu spui ca iti place franceza, vreau sa-ti spun ca intr-adevar nu cred banii in copaci e foarte greu daca nu ai taria de caracter si optimism in sange, dar medicina este foarte cautata si se plateste foarte bine, asa ca pune mana si fa macar o facultate din care sa rezulte o farmacista din tine si vei avea 2000 de euro asigurati pe luna.

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Cand aram de varsta ta nici eu nu stiam. ceilati din jurul tau nu sunt sinceri. nu ei vor ceva. parintii lor au ales ceva. nu esti singura. cauta variante si alege obtiunea cea mai buna pentru tine. floatila are un raspuns matur. succes

| PhaseMorphXR a răspuns:

O alta intrebare asupra careia ar trebui sa meditezi putin ar fi: "Daca nu stiu in momentul de fata ce-mi place si ce vreau sa fac mai departe, de unde pot stii ca, daca ma voi apuca de o facultate (in starea asta de dezorientare) nu ma voi trezi dupa 1, 2, 3, ani sa realizez ca nu asta e ceea ce vreau sa fac cu adevarat, in timp ce pasiunile care ar fi trebuit sa mi le urmez inca din clasa a 12 a, le-am descoperit doar recent?" Timpul NU este de partea noastra (asa cum e de partea solistului de la Rolling Stones). Din moment ce nu stii ce vrei sa faci, toate variantele sunt posibilie si in acelasi timp alegerea buna. Diferentele apar in momentul in care realizezi ce ti-ar palcea sa faci si pui in balanta cu viitorul pe care ai putea sa-l ai din asta.
"Eu ma pot acomoda cu orice, vreau doar sa castig bine"
Asta vrei acum, dar nu neaparat si peste 2, 3, 4, 5, ani cand vei realiza ca venitul tau substantial nu este deloc acompaniat SI de o satisfactie profesionala... Sunt multi care nu au stiut ce vor in momentul in care trebuiau, iar acum au atacuri de panica dimineata cand se trezesc, si ideea de a merge inca o zi la un serviciu pe care il urasc sau il detesta le suna ca un verdict, insa multi dintre ei isi gasesc consolarea in venituri substantiale (sau in Diazepam)... si asa trece o viata in care mai mult visezi la o ocazie demult pierduta.
Asa ca, arunca de 2 ori cu apa rece pe fata, uita-te bine in oglinda, documenteaza-te si gandeste-te bine in timpul ramas la ceea ce ti-ar place TIE sa faci, nu parintilor, nu prietenilor, nu animalelor de companie, TIE, si porneste de acolo, vezi daca e viabil, realizabil si profitabil.

Sau poate ma insel... eu stiu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imposibil sa nu ai o pasiune ceva... Fa facultatea care iti place
http://geografilia.blogspot.com (pentru cei interesati)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te la hobbyurile/pasiunile tale si incearca sa vezi daca se potriveste ceva cu cerintele tale (job bine platit + sa fie legat de mate/chimie etc.).
Daca nu esti pasionata de nimic sau nu ai un hobby e grav, dar daca te consoleaza cu ceva sunt foarte multi in situatia ta, de obicei astfel de persoane sunt persoanele care au in cap numai cluburi, fite, hi5, mess si cam atat.