| here a întrebat:

Sunt casatorita dar inca nu am copii foarte stresata la servici din cauza patroanei ma simt jignita mereu mereu imi spune ca ma da afara fara sa gresesc cu nimic lucrez in strainatate dar numai rezist imi creste tensiunea mereu stau in picioare 5 ore pe zi ma pune sa fac multe lucruri in acelasi timp sa raspund la telefon sa fac lucrari sa ma plimb de la un birou la altul ca sa raspund la telefon si altele imi da liber cinci zile pe an daca racesc trebuie sa a duc hartie de la doctor si trebuie in fie care zi dimineata sa o sun sa ii spun ca nu ma pot duce se poarta cu mine ca si cum ma cumparat eu ma port cu respect mereu ma preseaza si imi da mult de lucru si la ceilalti nu pentru ca sunt rude
cand am tensiunea mare si cand nu ma simit bine tot ma duc la servici nu raman insartinata din cauza stresului am facut o
operatie pentru ca sa raman gravida si adoua zi m am dus la servici pentru ca nu pot sa imi iau liber oameni din jurul meu imi spun ca toate servicele sunt asa dar nu stiu daca e adevarat ca asta este primul servici pentru mine dar numai pot toti imi spun continue pentru ca salariu e bun pentru viitor si pentru ca bani si nivelul sunt importanti si ca nu o sa gasesti alt servici dar imi este frica sa raman si sa ma imbolnavesc sa imi vina diabet depresie si sa nu ma tratrez ca sa raman insarcinate din cauza stresului si altele
nu stiu daca toate serviciile sunt asa sau pot sa gasesc un comportament mai bun numai am chef de nimic in viata ma duc la servici manac si dorm pentru ca ajung tarziu si nici numai ma ingrijesc in fie care zi sunt stresata pentru ca patroana este cu mine tot timpul s-a intamplat mai mult decat am povestit dar nu vreau sa intru in multe detalii
vreau sa stiu toate servicele sunt asa
sau pot sa gasesc altul fara stresul asta

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Auzi, stii ceva? chiar esti ultimul om de pe planeta, sau ce? daca ii permiti sa se poarte asa normal ca te desconsidera si se poarta asa. evident ca nu sunt asa toate serviciile, dar ti se intampla exact ceea ce permiti. cu prima ocazie cand iti mai spune ca te da afara ia-ti frumos poseta si cu calm, elegant si frumos ii spui ca pleci, sa vezi ce face? chiar asa, sa te lasi calcata in picioare de orice nesimtit/a? mama ei de viata, de ce sa fim slugile tuturor, ultimii oameni de pe planeta? cauta-ti alt serviciu si nu te mai agata de ideea salariului, asta e o chestie relativa. salariu mare - si la ce-ti foloseste? deci renunta, cauta-ti alt serviciu si ai grija ce faci si acolo, sa nu permiti si acolo orice ca se vor purta la fel cu tine peste tot. daca spui ca esti in tara araba e greu pentru ca ei ii desconsidera mult pe crestini pentru simplul motiv ca mancam porc, cel mai murdar animal de pe fata pamantului, dar si ca esti femeie si muncesti. ai grija de tine si nu uita, banii nu inseamna totul in viata!

| here explică (pentru mixxjim):

Eu nu lucrez cu arabi se lucrez la un loc deosebit cu salariu bun dar am avut noroc de oameni rai si cand intreb pe sotul meu spune ca toate servicele sunt asa
si alti oameni tot la fel spun am crezut ca eu sunt sensibila si ca orice in locul meu rezista si ca daca ma duc in alta parte tot la fel o sa fie si ca nu o sa gasesc comportament mai bun si am aflat ca cei care ma sfatiesc nu ma asculta bine si acelasi probleme ca si mine adica au zile libere mai multe si ei nu se gandesc decat la bani si la grad atat mau derutat dar ma ti ajtat sa pot sa iau decize ca sotul meu a bagat o frica in mine ca asa e felul meu deprisiva si ca daca las serviciul o sa ma simt mai rau sima plitisesc el nu imi ea bani dar cred ca ii folseste pentru ca cheltuielile mele eu le platesc
plus ca au zis ca imi maresc salariu si a zis poate se schima acesta persoana sau poate seful mai mare cand afla personalitatea ei poate nu o lasa dar nu s-a intamplat nimic si frica de nu a gasi servici fara stres
dar va multumesc tuturor pentru ca ma ti ajutat sa simt ca am dreptate si ca trebuie sa imi caut liniste si daca las serviciul chiar daca e salariu bun si gradul mare nu e sfarsitul lumii si pot sa gasesc altul chiar daca salariu e mai mic dar cu liniste si atunci chiar daca lucrez toate viata cu liniste nu o sa ma simit bine dar aici chiar daca ma stau un un de chin e ca 10 ani

| Vladuthz a răspuns:

Si banii care ii castigi la ce ii vei folosi? Ca sa te tratezi de diabetul ce-l capeti aici? Cauta-ti alt servici.

| here explică:

Multumesc mult pentru raspuns
pentru ca traiesc intro tara araba si toti imi spun ca nu-i nimic si ii normal de cateva ori am sters cu mopu
ultima data cand ma jignit ca am iesit pana la poarta pentru ca era o persoana care cerea o informatie a spus ca daca se repeta ma da afara si sa imi iau geanta si sa stau afara langa portar
se cearta si de o clema daca nu este pusa cum vrea
are talent sa scoata persoana din fata ca e gerisita
nu raspund pentru ca daca reaspund o sa spuna daca nu iti convine placa si pentru ca e salariu bun crede ca eu trebuie sa suport am suportat pentru ca am avut nevoie de bani si pentru ca am crezut ca pot sa fiu calma si rece si ca toate servicele sunt asa si ca eu sunt sensibila
sefa are doua personalitatii cat o data ma lauda si in rest ma jigneste
am stat o perioada am zis sa strang ca sa imi iau un apartament care poata sa imi aduca un venit ca sa numai am nevoie de servici ca am urat serviciul dar zona unde traiesc s-ar putea sa se intampla razboi si atuci trebuie sa vin in Romaia si mi a fost frica daca o sa fiu obligata sa lucrez sa nu fie toate servicele asa pentru ca am crezut ca e defectul meu sotul meu ma incurazeaza dar cred ca ma incurajeaza pentru bani si nu il doare de mine si de asta am avut nevoie de ajutor ca sa iau o decizie pentru ca numai am incredere in sine am crezut ca eu sunt gresita pentru ca nu pot sa suport fara sa fiu afectata
parintii sunt decedatii si nimeni din jur nu ii intereseaza de mine
si daca las serviciul si se intampla ceva in tara trebiue sa plec in alta tara sa lucrez daca nu se intampla nimic pot sa traiesc din venitul apartamentului
adica nu gresesc daca las serviciul si ori cine nu suporta asa ceva in fie care zi si sunt sanse sa gasesc alt servici aici sau inalta parte fara atat stres adica nu trebuie sa mai stau ca sa strang bani ca sa imi ajunga in Romaia pentru ca si asa nu imi ajung pentru ca salarile aici sunt mici in 4 ani am strans 6000de euro adica e mai bine daca se intampla ceva sa lucrez in alta tara si gata nu pentru ca chiar daca stau 10000 ani nu imi ajung sa traiesc cu ei in Romania sau sa iau apartament nu ii asa cred ca nu toti oameni sunt rai imi pare rau ca si mama cand tria ii povesteam de oproblemele mele de sevici si am stat ca si ia avea nevoie de medicamente si nu am putut sa fiu langa ia gat trebuie din cauza stresului dar a decedat.
adica sa las serviciul nu-i asa

| diabv a răspuns:

NU,nu toate sant asa,ce spui tu e ceva exagerat,sa inteleg ca esti secretara,sau ceva de genul,dar cunosc oameni care sant angajati pe post de secretara,dar spala si wc-ul,dar asta e altceva, la tine e chestia ca au vazut ca poti, iar ei cer din ce mai mult, iar tu vei ajunge o depresiva, si atunci cand vei face un copil o sa fi o femeie nervoasa si oamenii te vor evita.nu lasa sa se profite de tine. Sper sa poti reusi.