| VladSerban a întrebat:

Sunt Clasa a 11 -a si nu prea stiu unde sa merg la faculta. Cand am fost mai mic eram pasionat de armata, politie, aviatie dar nu sunt sigur ca in Romania as reusi ceva cu aceste joburi! Un test pentru a ajuta la gasirea carierei daca stiti eu am dat ceva in clasa a 8 -a dar nu a fost foarte serios pentru ca puteam merge la orice cica? Multumesc pentru ajutor

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

O cariera de acest gen era mai bine recompensata in trecut. Si acum poti ajunge sa fi bine platit, cu riscul sa-ti lasi oasele prin Afganistan sau alta tara cu "teroristi".
Mai degraba cauta sa faci o facultate tehnica, apoi ca inginer poti sa ajungi sa fi angajat si in personalul civil din armata si oricum sa ai mai multe optiuni deschise la terminarea facultatii.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca crezi ca poti fi pilot de avion atunci fa acolo in Romania aceasta facultate ca este de viitor.nu te gindi la situatia din Romania, pentru ca poti fi pilot oriunde in lumea asta.asta daca stii ca te pricepi, stii limbi straine si iti place. daca o sa rami in romanai merge si politist pentru ca ai o slujba asigurata si nu dai cu sapa.si apoi nu o sa fii agent pe strada daca faci o facultate.cam astea sint optiunile mai bune din pct meu de vedere.bafta si fa ceea ce iti place.

| MadRaven a răspuns:

O meserie buna ar fi militar, pentru ca sunt bine platiti, au toaate asigurarile facute plus pensie asigurata.
Cel mai bine e sa iti urmezi visul, nu conteaza tara, varsta etc. Daca tu vrei cevA, lupta pentru visul tau!
Baftă

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,daca inca nu te-ai gandit la ce facultate vrei sa te duci poti sa-ti pui intrebare ce iti place sa faci, ce te caracterizeaza, daca tier iti place aviatiaai putea sa te duci la facultatea de aviatie

| alx1488 a răspuns:

Bun, da tie ce iti place sa faci? iti place sa fi pilot in armata romana? e o treaba buna si nu prea ..tre sa urmezi academia fortelor aeriene de la Brasov (3 ani ) dupa care alti ani de ''practica'' ca sa poti zbura singur. din punct de vedere ca bani sunt cei mai bine platiti pilotii in armata romana tinand cont de sporurile pe care le au mai primesc bani si pe orele de zbor pe care le-au acumulat intr-o luna, darr tinand cont ca e crizaa abrea abrea se mai zboara happy