| papuciirupti a întrebat:

Ce stiti de armata? se mai face? unde ar fi mai bine (marina, aviatie...)? stiu ca nu depinde de mine unde pic :3

Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Gasesti aici informații
http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php

Unde e mai bine, din păcate nu am cum să imi dau cu părerea.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

În primul rand, îți urez succes aici la câmpie, bine ca ai coborât din stana izolata unde ai trăit pana acum și unde se crede ca încă se mai efectuează stagiul militar. Dacă totuși Îți place armata și vrei sa te angajezi, poți sa aplici unde vrei. Salut.

| papuciirupti explică (pentru minrest):

Multumesc de ajutor, doar intrebamwinking, cat despre treaba cu stana crezi ce vrei, pot paria ca mai mult de 10-11 clase n-ai laughing altceva nu mai spun pentru ca se intelege de la sine

| minrest a răspuns (pentru papuciirupti):

Haide sa pariem, îți dau o cota foarte buna. Stagiul militar obligatoriu nu se mai efectuează cam de zece ani, eu știam ca în locurile izolate schimbările de legislație se afla mai greu, aflu cu întristare, de la tine, ca sunt astfel de cazuri și în locurile populate. Nu pune la inima o gluma. Salut.

| papuciirupti explică (pentru minrest):

Nu se stie niciodata cand se poate reintroduce (totul e posibil). Se pare ca nu ati inteles intrebarea sau poate nu erati in apele dvs. Oricum se observa romanul de la o postawinking, eu intrebam si ati sarit repede cu gura...{roman=invidie, rautate, mereu el cel mai bun si adjectivele pot continua}; ma refeream in general, toate cele bune.

| minrest a răspuns (pentru papuciirupti):

Ce e drept, am făcut o gluma nelalocul ei, și îmi cer scuze. Însă de reintrodus stagiul militar nu se mai reintroduce. Ce ar fi ca, în caz de război, noi sa trimitem pe front sute de mii de oameni? Nimeni nu ar putea înarma atâția oameni la standardele actuale, sunt prea mulți ca sa îi ții în grupuri mici așa ca ar constitui ținte ușoare, oamenii au devenit mult mai individualiști decât în trecut și nu ar accepta sa meargă la război toți cei apți. Dar în caz de război legea permite sa se facă incorporari obligatorii. Ăsta da armatei doua avantaje 1. Poate obliga specialiști sa lucreze pentru ea, deși ei nu vor sa își întrerupă carierele. 2. Dacă lucrurile merg rău, completează rândurile infanterie. Dar războiul se va purta în special cu soldați de profesie. Salut.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Cum adica nu depinde de tine unde pici? in primul rand iti faci dosarul adica iti alegi unde vrei din cele trei ramuri si la ce vrei sa dai :soldat gradat profesionist, subojiter sau ofiteri. dosarul ti-l faci la unitatea de recrutare din judetul tau

| raresandrey a răspuns:

Radiotelegrafisti (RTG), a-r fi misto, inveti alfabetul si codul morse, dar asta depinde de ce aptitudini ai, ureche muzicala, etc.