| dasdfsdfdf a întrebat:

Sunt cls. a IX a,profil Electronica si Automatizarii si as vrea sa fac Facultatea de Automatica Si Calculatoare doar ca nu prea fac programare in liceu, te iau la facultate de la 0 sau trebuie sa ma apuc de invatat un limbaj de programare? Si ce limbaje de programare se fac la aceasta facultate, ceva low ca C sau ceva putin mai high ca C++?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Progarmarea se ia de la 0 in general dar va fi greu sa tii pasul cu restul. Si da in general se face C/C++ desi nu impune nimeni un anume limbaj

| T0T a răspuns:

Mă întreb ce înțelegi tu prin low sau high. C și C++ au doar mici diferențe, principiile, structura sunt cam aceleași. La facultate te ia de la 0, dar ritmul va fi unul destul de crescut și dacă chiar nu ai nicio cunoștință de programare nu îți va fi prea ușor. Aș recomanda să te acomodezi puțin cu logica din programare și cu limbajul C sau C++.

| dasdfsdfdf explică (pentru T0T):

Stiu ceva Python doar ca m-am oprit la "object oriented programming"