| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, clasa a 11a, mate-info. Pe viitor as vrea sa aleg intre :
-Automatica si Calculatoare
-Informatica pura
-Contabilitate
-Finante banci
Din punct de vedere al capacitatii mele nu aveti de unde sa stiti, vreau sa va cer parerea in vederea reusitei profesionale(bani, slujba sigura, cautarea meseriei ). Multumesc anticipat si sper sa nu fi uitat vreun detaliu.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Finante-banci: fancy title for a lousy job, Contabilitate: plictisitoooooooooor, banii nu-s multi, dar n-am auzit de contabil somer; Informatica: spune despre tine ca esti desteapta, desi pare foarte abstracta, insumeaza cunostinte foarte necesare in momentul acesta cam in orice domeniu, banii is buni daca te orientezi la joburi la privat in chestii serioase nu web design, stabilitate daca vrei, atunci te orientezi catre stat, SRI, SIE (astia fac criptografie, iti dai seama!), Politie, Parchete, NSA, avantajul e ca informatica e la fel si aici si in State si in China, deci fara frontiere; AC: arata ce pe linga faptul ca esti desteapta mai esti si practica si nu te intereseaza numai aspectele abstracte ale cunoasterii. Daca ai inclinatii antreprenoriale si visezi sa inventezi urmatorul "Internet like ***(nu sheet)" atunci aici e de tine pentru ca te va ajuta sa integrezi mai multe domenii si sa ai o intelegere mai buna asupra lumii tehnologice.

1 răspuns:
| XxTerrorxX1 a răspuns:

Dupa reusita la bani cel mai bun ar fi Finante banci, dar nu cred ca ii stabil
Asa cel mai bun sa se potriveasca la toate ar fi Automatica si Calculatorare