| Bogdan_9316 a întrebat:

Sunt in clasa 11 - a am 18 ani, vreau sa urmez o cariera in politie/jandarmi...
Am auzit ca este ceva postliceala in Campina. Oare intri si fara bac?
Sau pot sa ma inrolez in armata si sa fac si liceul?

Funda!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să faci ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Ori te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) Militară de Subofiţeri Jandarmi ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie/Facultatea de Jandarmi ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie/Facultate de Jandarmi este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/facjandarmi/index.html

| neutrino a răspuns:

Nu, nu se poate fara bac.

| William a răspuns:

Da, la postliceala intri fara bac.

| ToffyNR1 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu cand eram ca tine.
Ca sa urmezi o cariera in Politie/Jandarmerie, iti trebuie OBLIGATORIU examenul de bacalaureat promovat.Intra pe site-ul Politiei si la cariere o sa vezi criteriile necesare pe care trebuie sa le respecti pentru a fi compatibil la aceste cariere.
NU exista postliceala in institutiile de invatamant MAI, ci scoala de subofiteri.Si au aceleasi criterii de selectie ca Academia de ofiteri, doar ca la Campina faci doar 2 ani si iesi subofiter, iar la Academie faci 3 ani din care unul drept, ce te ajuta sa iesi ofiter.Si la Jandarmerie e exact la fel.
Cu armata nu stiu la ce te referi, daca te referi la faptul ca in timp ce te inrolezi in Armata sa continui si liceul, raspunsul e NU.Ca sa fi inrolat in Armata nu iti trebuie bacul, dar iti trebuie macar 12 clase terminate.
Eu am facut greseala de a ma hotari tarziu cu privire la o cariera dintre acestea.Asa ca hotaraste-te bine, iar daca vrei cu adevarat o cariera in Politie/Jandarmerie apuca-te inca de pe acum de invatat! Succes!