| mtw123 a întrebat:

Salut.

Unde este mai bine sa urmez o cariera? La jandarmi sau la armata? Justificati răspunsul.
Funda

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La M.A.I. sunt solde mai mari decat la M.Ap.N. In rest, eu am fost militar M.Ap.N. si poate sunt subiectiv: oricand as lua-o de la capat.

| Chiron a răspuns:

Am un var intrat recent la arma si din cate am vorbit este foarte bine..Totodata am si un unchi la pompieri si este la fel de multumit.
La armata ai mancare, cazare gratuite + impozite mai mici (sau chiar 0).
La pompieri nu stiu cum este, dar nu cred ca ai beneficile mentionate mai sus.
Salariile cred ca sunt asemanatoare...
Acum depinde de ce iti place si tie (eu personal a-si alege armata).

| mtw123 explică (pentru Chiron):

Ce salarii sunt pe la armata?
La jandarmi am auzit ca ajung și undeva la 5000 lei in București

| Ha0t1c a răspuns (pentru mtw123):

Ai auzit cam prost. 5000 de lei sefii, tu, un mic parlit vei avea minimul pe economie. La fel si im armata, solda va fi minimul pe economie + cateva sute de lei in functie de grad (ofiter+). Ca SGP ai doar minimul pe economie. De la locotenenti, coloneli se fac bani in armata, da pana acolo e cale lunga laughing