| RaisaGirl a întrebat:

Sunt in clasa 11a si nu m-am hotarat la ce facultate sa dau. Ce ma sfatuiti sa fac? Este facultatea de drept o alegere buna? Sau sunt atat de multi avocati incat risti sa nu iti gasesti servici? Si nu am nici pile.

8 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Fosta mea prietena e la master la drept si lucreaza la montat subansamble, adica lucreaza pe un post unde sunt cerinte de 8 clase, lasa balta dreptul. Acum in Romania se cauta Ingineri, sau cartografi si topografi, ca de economisti si juristi e plin, multi si-au luat plasa cu facultatile de economie ca fac o contabilitate pe 100 de euro pe luna la firme de cartier si ca jurist trebuie sa fi f bun si mi se pare un domeniu de kko unde iti poti lua multe tepe

| RazzyFUnik a răspuns:

Sunt multi in toate domeniile nu numai drept
in ro orice ai face nu vei fi pretuit iti vei gasi cu greu un loc de munca pentru ca nu se cauta tineri fara exp prost platita si vei munci mai mult decat altii pe bani putini sau aceeiasi
in zilele noastre nu se mai merita sa faci o facultate tongue

| AndraNicoleta a răspuns:

Nu este o alegere rea! Daca iti place si te pregatesti bine inainte ai sanse mari sa intri chiar pe locurile bugetate.
Iar despre ce urmeaza mai departe...depinde doar de tine. Este foarte imoprtant sa inveti, sa nu ramai cu restante si sa faci in asa fel incat sa te retina profii. Ei te pot ajuta foarte mult si cu stagiatura, si cu locul de munca...si cu tot.

| Matt24 a răspuns:

Si eu m-am gandit la drept dar am inteles ca se intra foarte greu in barou.Ce profil urmezi acum? Ce ti-ar place sa faci?

| Alyceee a răspuns:

Din ce stiu eu, stagiatura inseamna foarte multi bani cheltuiti. Nimeni nu te tine pe langa el fara o groaza de bani, pentru ca dupa aceea ii poti manca painea.
Pt mine a cazut dreptul, tot din cauza pilelor...care mi-au lipsit happy.

| ChristiaNNN a răspuns:

Facultatea de drept nu inseamna "avocat"! S-a intiparit un crez prost, cum ca iesi numai avocat din facultatea respectiva. Pe langa avocat mai poti urma:
-judecator
-procuror
-procuror criminalist
-grefier
-notar
-jurist.
E o facultate ok, dar mare grija unde o faci. Te-as sfatui sa alegi facultati de drept cu renume. (Bucuresti, Cluj, Brasov, Iasi).

| Gangsta a răspuns:

In cazul acesta las-o balta. la drept si la medicina nu te-as sfatuii sa mergi. eu zic sa te gandesti foarte bine la ce ai dorii cu adevarat sa faci in viata. sa nu mergi tot restul vietii la un job pe care il urasti insa obligtiile financiare te obliga sa nu iti dai demisia. ai putea sa cauti exemple de locuri de munca/ joburi pe internet. sa vezi ce se cauta cel mai mult si repet, numai daca iti place. asa poti urma o facultate pe care tu doresti

| sebi_9617 a răspuns:

Pai eu zic ca nu-i o alegere prea buna fiindca cam in jur de zece ani trebuie sa-ti faci stagiatura.Dar daca ai pe cineva care sa te sustina financiar în perioada asta zic s-o faci.