| anonim_4396 a întrebat:

Facultatea de Drept este buna de ceva daca nu ai relatii sau pile?

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Dreptul nu inseamna doar "avocat, procuror, judecator". Poti deveni orice. Daca urmezi o facultate de stat vei intra in contact cu oameni din domenii, proiecte organizate la nivel local si national. Am amici care sunt avocati la baroul din Buc, care pleaca la ONU, care lucreaza in dreptul comercial, al afacerilor, sunt multe ramuri. Conteaza ce alegii sa fie bine pentru tine si sa iti placa. Facultatea nu e tocmai usoara, dar din punctul meu de vedere, mai bine invat despre legi retroactive decat despre Harap alb laughing Sunt informatii mai practice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde la ce Facultate de Drept din tara ai dori sa te inscrii. Facultatea este foarte buna, si orisicum ai lua-o, daca vrei sa te axezi pe domeniul juridic, penal e necesar sa ai o facultate ca aceasta.
Dar, iti spun urmatoarele lucruri: munca FOARTE multa, FOARTE mult de invatat, si ai o posibilitate de 45% sa gasesti un job ca avocat, procuror. Iar daca "pici" baroul, degeaba ai mers atatia ani la facultate si ai studiat si ai facut 4000 de proiecte.

Cat despre PCR (Pile Cunostinte Relatii), isi are radacinile peste tot. Tu ce crezi? laughing
Oricum si la aceasta facultate vei da de penali in functii publice. Insa poti sa intri si poti sa finalizezi studiile in stil misionar, si sa fentezi fara de fel sistemul, si te asigur ca pilele si relatiile nu vor mai fi atat de importante pentru tine laughing

Parerea mea e ca, daca ai avea sansa de a te inscrie la o facultate de Drept, nu sta pe ganduri! JUST DO IT!

Mult succes!

Funda?; x

| asdf2kpower a răspuns:

Nu. În România domeniul e supra-saturat. Prea mulți avocați, notari, procurori, etc.