| 7downkick a întrebat:

Sunt in clasa a 10a profil mate info si pe mai departe vreau sa lucrez in It in programare, dar vreau sa ma axez pe tehnologiile care vor veni si o să devina populare de exemplu AI si blockchain. Exista facultati care sa ofere studiul lor? Daca da, ce trebuie sa fac ce facultate si unde ma sfatuiti sa dau si cat se castiga?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu exista si nici nu va exista in curand facultate axata pe Ai si blockchain. Exista facultati de profil IT unde inveti bazele unor tehologii care presupun programare, logica, electronica, automatica, robotica -- depinde ce tip de facultate oferi.

Da exista si 1-2 cursuri care prezinta bazele a ceea ce inseamna inteligenta artificiala dar asta nu inseamna ca facultatea e axata pe asa ceva.

| sierra1 a răspuns:

"Sunt in clasa a 10a ...sa fac ce facultate si unde ma sfatuiti sa dau si cat se castiga?"

termină tu numa' liceul, ia-ți bacul, fă faculta (știi tu deja care!) și abia APOI vb despre cât se câștigă. Baftă, OK?

| Frank51 a răspuns:

În România nu, în alte țări da. Îți recomand să studiezi în afară.