| GabrielAlex1994 a întrebat:

Sunt in clasa a 12 a si sunt indecis in privinta carierei pe care vreau sa o urmez.Nu stiu ce sa aleg dintre Scoala nationala de pregatire a agentilor de penitenciare Targu Ocna sau Scoala mulitara de subofiteri jandarmi de la Falticeni.Mie sincer mi-ar placea sa fiu jandarm, dar ca agent de penitenciar am inteles ca ai un salariu mult mai bun dar e mai greu si e mult stres.Ce ar trebui sa aleg?

Răspuns Câştigător
| KlArt a răspuns:

Da, ai putea. De avansat, nu te aștepta prea repede. Doar cu diploma de bacalaureat, nu faci mare treabă. Cei cu academie vor avea prioritate întotdeauna. Asta dacă nu e 'tăticuțu' vreun comandant...

2 răspunsuri:
| KlArt a răspuns:

Jandarm. Ca agent de penitenciar, vei avea contact cu infractori; drept urmare, vei deprinde limbajul și comportamentul lor, indiferent de cât de disciplinat esti tu.

| GabrielAlex1994 explică (pentru KlArt):

Daca ar fi sa devin jandarm, cum as putea sa avansez in grad? Se poate face facultate la fara frecventa?

| KlArt a răspuns (pentru GabrielAlex1994):

Da, ai putea. De avansat, nu te aștepta prea repede. Doar cu diploma de bacalaureat, nu faci mare treabă. Cei cu academie vor avea prioritate întotdeauna. Asta dacă nu e 'tăticuțu' vreun comandant...